E-ticaret ambalajında sürdürülebilir tasarım: İkincil ambalajın değerlendirilmesi ve tasarım önerisi
Sustainable design in e-commerce packaging: Evaluation of secondary packaging and design solutions
- Tez No: 934647
- Danışmanlar: PROF. NURAY GÜMÜŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
E-ticaret sektörü, internetin yaygınlaşması ve mobil teknolojilerin gelişimiyle birlikte hızla büyüyerek, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını çevrimiçi ortamlara yöneltmesine sebep olmuştur. 2020 yılında başlayan Covid-19 pandemisinin getirdiği belirsizlikler ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle e-ticaret kontrolsüz büyüme göstermiştir. E-ticaretin hızla büyümesiyle artan ambalaj kullanımının çevresel etkileri, özellikle teslimat süreçleri ve ambalaj atıkları nedeniyle, çevrimdışı perakendeye kıyasla daha ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Ambalaj tasarımının bu etkileri azaltmada kilit bir role sahip olduğu düşünülmektedir. Araştırmanın amacı, Türkiye'deki e-ticaret sektöründe kullanılan ikincil ambalajların sürdürülebilirliğini inceleyerek, bu alanda uygulanabilir, yenilikçi ve etkili tasarım stratejileri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, dünya genelinde ve Türkiye'de sürdürülebilir e-ticaret ambalaj tasarımı stratejileri incelenmiş, Türk e-ticaret sektöründe ikincil ambalajların mevcut durumu değerlendirilmiş ve bu bağlamda tasarım önerileri geliştirilmiştir. Araştırmanın amacına yönelik dört alt soru belirlenmiştir:“Sürdürülebilir e-ticaret ambalaj tasarımında hangi stratejiler uygulanmaktadır?”“Türk e-ticaret sektöründe ikincil ambalajların sürdürülebilirliğinde mevcut durum nasıldır?”“Araştırmacı, sürdürülebilir e-ticaret ambalajında belirlediği sorunlara yönelik hangi stratejileri benimsemektedir?”“Araştırmacının ambalajların sürdürülebilirliği için ortaya koyduğu tasarım önerileri nelerdir?”Bu sorulara yönelik doküman incelemesi yöntemiyle sürdürülebilir ambalaj tasarım stratejilerine ilişkin literatürden, Türk e-ticaret sektörü raporlarından ve Türkiye'ye özgü ambalaj örneklerinden veri toplanmıştır. Veri toplama ve analizi sürecinde e-ticarette en çok satın alınan giyim kategorisinin ayakkabı ürünlerinin ikincil ambalajlarına odaklanılmıştır. Bulgular sonucunda doğru boyutlandırma, ambalajı azaltma, malzeme değişikliği, sürdürülebilir davranışı teşvik etme, sertifikalandırma ve bilgilendirme stratejilerinin Türk e-ticaret sektörünün mevcut durumuna uygun olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of the e-commerce sector, driven by the increasing use of the internet and advancements in mobile technology, has significantly shifted consumer shopping habits toward online platforms. The onset of the Covid-19 pandemic in 2020, along with its associated uncertainties and lockdown measures, further accelerated the uncontrolled expansion of e-commerce. This rapid growth has led to a substantial increase in packaging use, resulting in notable environmental challenges—particularly during delivery processes and due to the accumulation of packaging waste—posing greater concerns than traditional retail. Therefore, packaging design is considered a critical element in addressing these environmental impacts. This study aims to investigate the sustainability of secondary packaging used in Turkey's e-commerce sector and to develop practical and innovative design strategies to enhance its sustainability. The research examines sustainable packaging design strategies on a global scale and within Turkey, evaluates the current state of secondary packaging in the Turkish e-commerce sector, and offers design solutions tailored to this context. The research is guided by four key questions:“What strategies are applied in sustainable e-commerce packaging design?”“What is the current situation regarding the sustainability of secondary packaging in the Turkish e-commerce sector?”“What approaches does the researcher adopt to address identified challenges in sustainable e-commerce packaging?”and“What design recommendations does the researcher propose for sustainable packaging?”To explore these questions, data were collected through document analysis, including relevant literature on sustainable packaging, reports on Turkey's e-commerce sector, and examples of packaging specific to the region. The research specifically focuses on secondary packaging for shoe products, as apparel represents one of the most frequently purchased categories within the e-commerce sector. The findings highlight several strategies that align well with the current state of the Turkish e-commerce industry such as rightsizing, minimizing packaging, substituting materials, promoting sustainable behaviors, obtaining certifications, and providing clear information.