The consumer purchasing decision for sustainable products and a research about cosmetics brands
Sürdürülebilir ürünler için tüketici satın alma kararı ve kozmetik markaları hakkında bir araştırma
- Tez No: 934688
- Danışmanlar: DR. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez, kozmetik sektöründe sürdürülebilir ürünler için tüketici satın alma kararlarını etkileyen faktörleri araştırmıştır. Araştırma için gerekli bilgileri elde etmek amacıyla nicel yöntem benimsenmiş ve 427 katılımcıya dağıtılan yapılandırılmış bir anket kullanılmıştır. Veriler SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, çevre bilinci, marka güveni ve ürün kalitesinin satın alma davranışını önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Ürün içerikleri tüm demografik özellikler arasında en etkili faktör iken,“organik”gibi sertifikalar daha az değerlidir. Kadınlar, erkeklerden daha fazla fiyatla ilgilenmektedir ve sürdürülebilir bir kozmetik ürünü satın alırken bunu dikkate almaktadırlar. Sonuçlar ayrıca tüketiciler arasında sürdürülebilir kozmetik kavramının sınırlı bir şekilde anlaşıldığını ve bu konuda daha fazla eğitime ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, sürdürülebilir tüketici davranışını teşvik etmeyi amaçlayan kozmetik markaları ve politika yapıcılar için değerli içgörüler sunmaktadır. Bu amaçla, sürdürülebilir kozmetik ürünleri ve tüketici satın alma kararı gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis explored the factors influencing consumer purchasing decisions for sustainable products in the cosmetics sector. The quantitative method was adopted to obtain the necessary information for the research, using a structured questionnaire distributed to 427 participants. Data were analyzed using SPSS software. The findings showed that environmental awareness, brand trust, and product quality significantly influence purchasing behavior. Product ingredients are the most influential factor across all demographics while certifications like“organic”are less valued. Females are more interested in price than males and they consider it when purchasing a sustainable cosmetic product. The results also revealed a limited understanding of the concept of sustainable cosmetics among consumers, indicating a need for greater education in it. These results offer valuable insights for cosmetic brands and policymakers aiming to promote sustainable consumer behavior. For this purpose, keywords, such as sustainable cosmetic products and consumer purchasing decision, are defined.