T1 yöntemi ile dilim geometride transport denkleminin uzatılmış mesafe problemi için çözümü
Solution of the transport equation in slab geometry for extrapolation distance problem with T1 method
  1. Tez No: 934705
  2. Yazar: MEVLÜT ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, dilim geometride, zamandan bağımsız, tek-hızlı nötron transport denklemi, Mark ve Marshak sınır koşulları kullanılarak uzatılmış (ekstrapolasyon) mesafe problemi için çözülmüştür. Bunun için, önce bu çalışmaya özgün değer katan açısal nötron akısının birinci tip Chebyshev polinomları cinsinden seriye açıldığı T1 yaklaşımı daha sonra ise açısal nötron akısının Legendre polinomları cinsinde seriye açıldığı geleneksel yöntem olan P1 yaklaşımı kullanılmıştır. Nötronların homojen bir dilimde izotropik olarak saçıldığı varsayılmaktadır. Sonuçta, her iki yöntemle nümerik olarak elde edilen uzatılmış mesafe sonuçları karşılaştırma yapmak için literatürde var olan sonuçlarla çizelgelerde birlikte verilmiştir. T1 yaklaşımı bu probleme ilk defa uygulanmış ve uzatılmış mesafe için açık bir analitik ifade elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the time-independent, one-speed neutron transport equation in slab geometry is solved for the extrapolated distance problem using Mark and Marshak boundary conditions. For this purpose, first the T1 approximation which adds original value to this study, is used in which the angular neutron flux is expanded into a series in terms of the first kind of Chebyshev polynomials, and then the traditional P1 approximation, in which the angular neutron flux is expanded in terms of the Legendre polynomials is used. It is assumed that the neutrons are scattered isotropically in a homogeneous slab. As a result, the calculated extrapolation distances obtained numerically by both methods are given in the tables together with the results in the literature for comparison. The T1 approximation is applied to this problem for the first time and an explicit analytical expression for the extrapolation distance is obtained.