İlköğretim matematik öğretmeni adaylarının istatistiği öğretme bilgilerinin problem kurma görevleri yoluyla incelenmesi
Investigation of pre-service middle school mathematics teachers' statistical knowledge for teaching through problem posing tasks
- Tez No: 934704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYDA TOPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, İstatistik, Education and Training, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının istatistiği öğretme bilgilerinin problem kurma görevleri yoluyla incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, bir devlet üniversitesinin ilköğretim matematik öğretmenliği programında öğrenim gören 24 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen“Problem Kurma Yoluyla İstatistiği Öğretme Bilgisi”formu ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Formun geliştirilmesinde, literatürde yer alan problem kurma sınıflandırması ile istatistiği öğretme bilgisi modellerinden yararlanılmıştır. Bu iki çerçeve temel alınarak hazırlanan formda 8 farklı problem durumu ve 4 alt madde olmak üzere toplam 12 maddeye yer verilmiştir. Öğretmen adaylarının kurdukları problemler, ilk aşamada problem değerlendirme ölçütlerine göre incelenmiştir. Çözülebilir problem kategorisinde yer alan problemler, ikinci aşamada istatistiği öğretme bilgisi seviyelerine (fark eden, gelişen, yetkin, usta) göre analiz edilmiştir. Bu seviyelere ilişkin göstergeler, problem kurma görevleri doğrultusunda yeniden oluşturulmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, öğretmen adaylarının istatistik konularına ilişkin kurdukları problemlerin çoğunlukla problem kategorisinde değerlendirildiğini ve bu problemlerin büyük bir kısmının da çözülebilir problemler olduğunu göstermiştir. Öğretmen adaylarının kurdukları problemler istatistiği öğretme bilgisi bileşenlerine göre incelendiğinde, temel gelişimsel anlamalar ve içerik ve öğretim bilgisi bileşenlerinde gelişen seviyesinde; içerik ve öğrenciyi tanıma bilgisi, öğretim programı bilgisi ve pedagojik güçlü fikirler bileşenleri yönünden fark eden seviyesinde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin istatistiksel anlamalarını güçlendirmede öğretmen adaylarının yetersiz oldukları ve aritmetik işlem ağırlıklı problemler kurmaya odaklandıkları görülmüştür. Genel olarak, ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının istatistiği öğretme bilgilerini kurdukları problemlere yansıtmada alt seviyelerde yoğunlaştıkları sonucuna varılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmen adaylarının istatistiksel problem kurmalarını geliştirmek adına farklı öğretim uygulamalarına yer verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate the statistical knowledge for teaching of pre-service middle school mathematics teachers' through problem posing tasks. The case study method was used in the research. The study group consisted of 24 pre-service middle school mathematics teacher studying in the mathematics teaching program of a state university in Turkey. The data of the study were collected through the“Statistical Knowledge for Teaching Through Problem Posing Tasks”form developed by the researcher and semi-structured interviews. In the development of this form, the problem posing classification and model of statistical knowledge for teaching in the literature were used. The form prepared based on these two frameworks includes a total of 12 items, including 8 different problem situations and 4 sub-items. The problems constructed by the pre-service teachers were analyzed according to the problem evaluation criteria in the first stage. The problems in the solvable problem category were analyzed in the second stage according to the levels of statistical knowledge for teaching (awareness, emergence, competence, accomplished). The indicators for these levels were reconstructed in line with the problem posing tasks. The results obtained from the study showed that the problems constructed by the pre-service teachers' about statistics topics were mostly evaluated in the problem category and most of these problems were solvable problems. When the problems constructed by pre-service teachers' were analyzed according to the components of statistical knowledge for teaching, it was concluded that they were level of emerging in the key developmental understandings, knowledge of content and teaching; and the level of aware in the knowledge of content and students, curriculum knowledge and pedagogically powerful ideas. It was observed that the pre-service teachers were inadequate in strengthening students' statistical understanding and focused on constructing problems based on arithmetic operations. In general, it was concluded that pre-service middle school mathematics teachers' concentrated at lower levels in reflecting their statistical knowledge for teaching to the problems they constructed. According to the results of the research, it was suggested that different teaching practices should be included in order to improve pre-service teachers' statistical problem posing.