Hatay Arap Alevileri kültüründe geçiş dönemleri'doğum-evlenme-ölüm'
Transition periods in the culture of Hatay Arabian arteries (bi̇rth-marri̇age-death)
- Tez No: 774335
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ALTINKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Hatay ili Asya, Avrupa ve Afrika arasında bir köprü konumundadır. Hatay birçok etnik yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Hoş görü şehri olarak anılmaktadır. Bölgede Müslüman, Hıristiyan, Yahudi dinlerine ve bu dinlerin farklı mezheplerine mensup topluluklar yaşamaktadır. Kültürel etkileşimle toplumlar arasında kültürel zenginliğin olduğu görülmektedir. Yaptığımız çalışmada Hatay Arap Alevi halkının geçiş dönemlerinden doğum, düğün ve ölüm gelenekleri ile Anadolu'da yapılmış, geçiş dönemleri ile ilgili araştırmalar incelenerek karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Hatay Arap Alevilerinin geçiş dönemlerindeki yaşam biçimi, gelenek-görenek ve inançlar doğrultusunda yapılan pratikler hakkında bilgiler içermektedir. Çalışma, yapılan saha kaynak kişilere yöneltilen sorularla, doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası; düğün öncesi, düğün sırası ve düğün sonrası; ölüm öncesi, ölüm sırası ve ölüm sonrası olarak bölümlere ayrılarak irdelenmiştir. Ayrıca yapılan saha çalışmasıyla kaynak kişilerin kuşaklar boyunca anne ve babalarından aldıkları bu uygulamalar çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hatay province is in the position of a transition between Asia, Europe and Africa. It host many diverse communities of different etnical origins. It is known as the city of tolerance. There are many communities of Jews, Moslems and Christians from different sects and congregations. As there is a rich cultural exchange atmosphere between these communities, the cultural richness of the region is also very high and diverse. In our study, first information about Hatay Arabian Alevite community as regards the transition period, namely birth, wedding and death rituals is compiled, and then this information is examined comparatively with that about other communities in different regions of the Turkish Republic. The thesis is comprised mainly of the lifestyles, traditions, religious and social rituals and practices of Hatay Arabian Alevite community. This compilation study is divided as three main parts with sub-parts: pre-birth, during-birth, post-birth; pre-marriage, during-marriage, post-marriage, and pre-death, during-death, post-death. In addition, the information compiled from the source persons is presented in terms of the practices, beliefs and rituals conveyed to them from their ancestors throughout different generations.