Yahudilikte evlilik ve çocuk algısı: Değişim, dönüşüm
Perception of mariage and children in Judaism: Change, transformation
- Tez No: 790497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yahudilikte evlilik“kutsal bir birlik”olarak kabul edilmekte ve çok önem verilmektedir. Tanrı'nın“Verimli olun, çoğalın ve yeryüzünü doldurun.”emriyle evlilik kutsiyet kazanmıştır. Yahudiler erken yaşta evliliği tavsiye etmiş, evlenmeyen kadın ve erkeğin tam olamayacaklarını, eksik kalacaklarını söylemişlerdir. Yahudilikte evlilik, Yahudi soyunun devamını sağlayan kutsal bir emir olarak kabul edilmektedir. Yahudilikte evliliğin en önemli amacı Yahudi neslinin devamını sağlamaktır. Yahudiler eş tercih ederken, evleneceği kişinin Yahudi bir anneden doğmasına özen gösterirler. Yahudi kültüründe karışık evlenmenin asimilasyona sebep olacağı düşüncesi yaygındır. Yahudilikte kişinin yakın akrabaları ile evlenmesi uygun görülmez. Ancak bir erkek evli olmasına rağmen çocuğu olmadan vefat ederse; neslinin ve adının devamı için dul kalan karısı, adamın erkek kardeşiyle evlenmek zorunda kalır. Evlilik töreni genellikle sinagogda veya açık havada, bir haham ile cemaatin huzurunda yapılmaktadır. Hupa altında bir yüzük takılması, ketuba verilmesi, yedi berahanın okunması ve bardak kırılması düğünün en temel uygulamalarındandır. Yahudiler seçilmiş millet saflığını korumak amacıyla çocuk sahibi olmayı her zaman ilk gaye olarak edinmişlerdir. Hatta çocuk sahibi olmak için çok evliliği, kısır olan kadınları boşamayı, levirat evliliği uygun bulmuşlardır. Çünkü doğan her çocuğun Yahudi nüfusunu ve gücünü arttıracağı düşünülmektedir. Yahudilikte doğum öncesinde ve sonrasında birçok inanç ve uygulama mevcuttur. Örneğin brit mila yeni doğanın Yahudiliğe kabulü olarak bilinir. İslam'da sünnete karşılık gelen bir kavram ve uygulamadır. Kısacası Yahudiler için evlilik de ondan doğacak çocuk da kutsaldır. Bunun için evliliği sürekli tavsiye etmişler, bekâr olanların eksik kaldıklarını söylemişlerdir. Yahudilikte evlilik uygulamalarının bazıları, zamanla değişmiş, mezhepler arasında dönüşüme uğramıştır. Bu çalışmanın amacı her toplumda büyük bir öneme sahip olan evlilik ve çocuk sahibi olmanın Yahudiler açısından nasıl tanımlandığını ve değerlendirildiğini ortaya koymaktır. Aynı zamanda Yahudiliğin zamanın ve ortamında etkisiyle nasıl değiştiğini incelemek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Judaism, marriage is accepted as a“sacred union”and it is given great importance. Marriage has gained sanctity with God's command,“Be fruitful, multiply, and fill the earth.”Marriage in Judaism is a holy mitzvah that ensures the continuation of the Jewish lineage. The most important purpose of marriage in Judaism is to ensure the continuation of the Jewish generation. In Judaism, attention is paid to being born from a Jewish mother when marrying someone. The thought that mixed marriage will cause assimilation is the main factor. In Judaism, it is not considered appropriate to marry one's close relatives. However, if the man dies before having a child, eventhough married, fort he preservation of his bloodline and name, the widowed wifw will bw made to marry her late husband's brother. The marriage ceremony is usually held in the synagogue or outdoors, in the presence of a rabbi and the congregation. Wearing a ring under the hupa, giving the ketuba, reading the seven blessings and breaking the glass are the most basic practices of the wedding. In order to preserve the purity of the chosen nation, they have always made it their first goal to have children. They even considered polygamy, divorcing infertile women, and Levirat marriage appropriate in order to have children. Because every child born is thought to increase the Jewish population and power. Judaism has many beliefs and practices before and after birth. For example, Brit mila is known as the neonatal conversion to Judaism. It is a concept that corresponds to sunnah in Islam. In short, marriage and the child born from it are sacred for the Jews. For this reason, they constantly recommended marriage and said that the single ones were miss out. Some of the marriage practices in Judaism have changed over time and have been transformed between sects. It reveals how each burden of this purpose of use is defined and evaluated in terms of Jews, the right to marry and have children, which have a great life span. At the same time, it aimed to control the environments of Judaism and how the media manages.