Okul yöneticilerinin kayırmacı davranışlarının öğretmenlerin algılarına göre incelenmesi
Examination of school administrators' favouritism behaviours according to teachers' perceptions
  1. Tez No: 934721
  2. Yazar: HÜSEYİN EMRECİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen algılarına göre okul müdürlerinin kayırmacı davranış düzeylerini belirlemek ve bu algıların çeşitli demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırmada nicel metodoloji içinde yer alan betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Ankara'nın Çubuk ilçesinde çalışan, her kademe ve branştaki 444 öğretmenden 2024-2025 eğitim-öğretim yılında toplanmıştır. Bulgulara göre okul müdürlerinin kayırmacı davranışları öğretmenlere göre“nadiren”gerçekleşmektedir. Cinsiyete, öğretmenlerin sendika üyelik durumuna, okul yöneticilerinin cinsiyetine, okul yöneticisiyle çalışma süresine göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bulgulara bağlı olarak çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of favouritism behaviours exhibited by school principals according to teachers' perceptions and to examine whether these behaviours show significant differences based on various demographic variables. The study employs a descriptive survey model, which is part of the quantitative research methodology. the data were collected from 444 teachers working at different levels and branches in Çubuk, Ankara, during the 2024-2025 academic year. According to the findings, school Principals favouritism behaviours are perceived by teachers as occurring“rarely”. Significant differences were found based on gender, teachers' union membership status, school administrators' gender, and the duration of working with the school administrator. Based on the findings, various recommendations have been developed.