Değerler ve sürü davranışının riskli yatırım niyetine etkisi ve bu ilişkide finansal kabilecilik, güven, özgüven ve finansal okuryazarlığın rolü
The effect of values and herd behavior on risky investment intention and the role of financial tribalism, trust, confidence and financial literacy in this relationship
- Tez No: 934723
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM AREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerin riskli yatırım niyetleri üzerinde etkisi olabileceğini düşündüğümüz finansal kabilecilik, değerler, sürü davranışı, güven, özgüven ve finansal okuryazarlık kavramlarının teorik olarak incelenmesi ve değişkenler arasındaki doğrudan ve dolaylı etkilerin amprik olarak test edilmesidir. Riskli yatırım niyeti ölçeği bu çalışma kapsamında yeniden uyarlanmış ve sübjektif finansal okuryazarlık ölçeği ise yeni geliştirilmiştir. Bu kapsamda, ilk kez kullanılan ölçeklerin değerlendirilmesine yönelik 866 katılımcı üzerinde pilot çalışma yapılmıştır. Ardından Mayıs-Haziran 2024 tarihleri arasında 865 katılımcıdan orijinal çalışma verisi toplanmıştır. Çalışmanın verileri toplanırken kolayda örnekleme esas alınmış olup anket yöntemi kullanılmıştır. Toplanan verilere sıklık analizi, keşfedici faktör analizi (KFA), doğrulayıcı faktör analizi (DFA), korelasyon analizi yapılmış ve araştırma modelinde yer alan hipotezler yapısal eşitlik modellemesi (YEM) ile test edilmiştir. Analizler sırasında SPSS ve AMOS istatistik programları kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, yeni geliştirilen ve yeniden uyarlanan ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlikleri sağlanmıştır. Sürü davranışı, finansal kabilecilik ve değerlerin riskli yatırım niyeti üzerindeki doğrudan etkileri pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Aracılık analizi sonucunda da sürü davranışı ve değerlerin riskli yatırım niyeti üzerindeki etkisinde finansal kabilecilik, güven ve özgüvenin aracılık rolü olduğu ispatlanmıştır. Buna karşın finansal kabileciliğin riskli yatırım niyeti üzerindeki etkisinde sübjektif ve objektif finansal okuryazarlıkların düzenleyici rolü bulunamamıştır. Ayrıca riskli yatırım niyeti ve diğer değişkenler arasında pozitif korelasyon olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to theoretically examine the concepts of financial tribalism, values, herd behavior, trust, confidence and financial literacy, which we think may have an effect on individuals' risky investment intentions, and to empirically test the direct and indirect effects between these variables. The risky investment intention scale was re-adapted and the subjective financial literacy scale was newly developed within the scope of this study. In this context, a pilot study was conducted on 866 participants to evaluate the scales used for the first time. Then, the original study data was collected from 865 participants between May and June 2024. Convenience sampling and survey method was used to collect the data of the study. Frequency analysis, exploratory factor analysis (EFA), confirmatory factor analysis (CFA), and correlation analysis were performed to the collected data, and the hypotheses in the research model were tested with structural equation modeling (SEM). SPSS and AMOS statistical programs were used during the analyses. According to the results, the validity and reliability of the newly developed and re-adapted scales were provided. The direct effects of herd behavior, financial tribalism and values on risky investment intention were found to be positive and statistically significant. As a result of the mediation analysis, it was proven that financial tribalism, trust and confidence have a mediating role in the effect of herd behavior and values on risky investment intention. On the other hand, the moderating role of subjective and objective financial literacy was not found in the effect of financial tribalism on risky investment intention. In addition, a positive correlation was found between risky investment intention and other variables.