Gündüz ve gece saatlerinde eğlence mekânı kullanımında termal konforun etkisi: Ankara örneği
The impact of thermal comfort on the usage of entertainment venues during day and night: The case of Ankara
- Tez No: 934728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım ve Dönüşüm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
İklim değişikliği etkilerinin giderek daha fazla hissedildiği günümüzde, kentleşme ve yoğun insan faaliyetleriyle birlikte kentsel sıcaklıkların arttığı ve bu durumun kentlerdeki yaşam kalitesini doğrudan etkilediği görülmektedir. Bu tez, kentsel ısı adası etkisinin özellikle yaz aylarında dış mekân termal konforu ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Ankara'nın Çayyolu alt bölgesinde yer alan Mutlukent, Koru ve Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı (ATK) mahallelerinde yer alan eğlence mekânlarını örnek alarak, bu mekânların açık alanlarında kullanıcıların termal konforunu etkileyen kent geometrisi, yüzey malzemeleri ve peyzaj ögeleriyle ilişkili etkenleri araştırmaktadır. Araştırma, ilk olarak, örnek alanlarda lazer termometre yardımıyla ilgili literatürü tarayarak termal konforu etkileyen parametreleri belirlemiş ve bu parametrelerin yüzey sıcaklık ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen sıcaklık verileri incelenerek eğlence mekânlarının açık alanlarındaki yüzey sıcaklık farkları tespit edilmiştir. Sıcaklık artışıyla birlikte değişen termal konforun kullanıcıların mekânsal tercihlerini nasıl şekillendirdiğini anlamak üzere ise anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasıyla, bireylerin eğlence mekânlarındaki gündüz ve gece saatlerindeki termal konforlarına etki eden faktörlerin neler olduğu sorgulanmış ve termal konfor düzeyleri analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda, gündüz saatlerinde geçirimsiz cephe ve zeminlerin olduğu eğlence mekânlarında termal konforun olumsuz yönde etkilendiği tespit edilirken, gece saatlerinde ise, bitkisel peyzaj ögeleri, geçirimli yüzeyler ve geniş açık alanların varlığının bu mekânlarda termal konforu artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın bulguları, artan sıcaklıklarla, bireylerin eğlence mekânı kullanımlarının yaz aylarında gündüz saatlerinden gece saatlerine kaydırdığını ve kullanıcıların özellikle gece saatlerinde dış mekânı daha fazla tercih ettiğini varsaymaktadır. Dış mekânların termal konfor sağlamak için yeterli gölgelendirmenin sağlanması, peyzaj ögelerine yer verilmesi ve uygun yüzey malzemelerinin seçimi büyük önem taşıdığı ortaya konulmuştur. Çalışma, buradan edinilen bilgilerle kentsel tasarım ve planlama alanındaki uygulamalara katkı sunmakta olup, şehirlerin sürdürülebilir ve daha konforlu hale gelmesine yönelik çözüm önerileri geliştirmektedir. Bu öneriler, kent geometrisi, yüzey malzeme seçimleri, yeşil altyapı ve yerel yönetimler için politika geliştirme alanlarında çeşitlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where the effects of climate change are increasingly being felt, urban temperatures have risen due to urbanization and intense human activities, which directly impacts the quality of life in cities. This thesis aims to examine the relationship between the urban heat island effect and outdoor thermal comfort, particularly during the summer months. The study focuses on entertainment venues in the Mutlukent, Koru, and Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı (ATK) neighborhoods, located in the Çayyolu subdistrict of Ankara. It investigates the factors related to urban geometry, surface materials, and landscape elements that affect the thermal comfort of users in the open spaces of these venues. Initially, the research identifies the parameters affecting thermal comfort by reviewing relevant literature and measuring surface temperatures using a laser thermometer in the sample areas. The temperature data obtained is analyzed to detect temperature differences in the surface areas of the entertainment venues. To understand how changing thermal comfort with rising temperatures shapes users' spatial preferences, a survey study is conducted. The survey investigates the factors affecting individuals' thermal comfort during the day and night in the entertainment venues, and analyzes their satisfaction levels. As a result of these analyses, it was found that in entertainment venues with impermeable facades and ground surfaces, thermal comfort was negatively affected during the daytime. However, during the night, the presence of plant elements, permeable surfaces, and large open spaces was found to enhance thermal comfort in these venues. The findings of the study suggest that with rising temperatures, individuals shift their use of entertainment venues from daytime to nighttime, with users particularly preferring outdoor spaces during the evening. The study highlights the importance of providing adequate shading, incorporating landscape elements, and selecting appropriate surface materials to ensure thermal comfort in outdoor spaces. This study contributes to urban design and planning practices by providing insights that can aid in making cities more sustainable and comfortable. The proposed solutions encompass urban geometry, surface material selection, green infrastructure, and policy development for local authorities.