Yarı-döngü analizi ile bazı fark denklemlerinin ve ayrık dinamik sistemlerin global davranışları üzerine
On the global behavior of some difference equations and discrete dynamical systems via semi-cycle analysis
  1. Tez No: 934729
  2. Yazar: ŞEYMA KIRAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu yüksek lisans tezi, bazı lineer olmayan rasyonel fark denklemlerinin ve bazı ayrık dinamik sistemlerin global asimptotik kararlılığına yarı döngü analizi yöntemiyle odaklanmaktadır. Lineer olmayan rasyonel fark denklemleri, birçok bilim dalında önemli uygulamalara sahip olup, dinamik sistemlerin modellenmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez, sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde fark denklemlerinin önemi ve tarihsel süreci anlatılmaktadır. Ayrıca bu bölümde, farklı yöntemler kullanarak periyodik çözümleri ve kararlılıkları araştırılan fark denklemlerinin çözümlerinin literatür taraması yer almaktadır. İkinci bölümde tez boyunca kullanılan fark denklemleri hakkında genel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, a∈[0,∞) ve x_(-1),x_0 başlangıç koşulları keyfi pozitif reel sayılar olmak üzere x_(n+1)=(x_n x_(n-1)+a)/(x_n+x_(n-1) ), n=0,1,2,… fark denkleminin çözümlerinin global asimptotik kararlılığı ele alınmıştır. ÖZET (devam ediyor) Dördüncü bölümde a∈[0,∞) ve x_(-2),x_(-1),x_0 başlangıç koşulları keyfi pozitif reel sayılar olmak üzere x_(n+1)=(x_n x_(n-2)+a)/(x_n+x_(n-2) ) , n=0,1,2,… ve x_(n+1)=(x_(n-1) x_(n-2)+a)/(x_(n-1)+x_(n-2) ) , n=0,1,2,…fark denklemlerinin çözümlerinin global asimptotik kararlılığı ele alınmıştır. Beşinci bölümde a∈[0,∞) ve başlangıç değerleri (z_k,t_k )∈(0,1) (k=-1,0) olmak üzere z_(n+1)=(z_n t_(n-1)+a)/(z_n+t_(n-1) ), t_(n+1)=(t_n z_(n-1)+a)/(t_n+z_(n-1) ) fark denklem sisteminin çözümlerinin global asimptotik kararlılığı ele alınmıştır. Altıncı bölümde a∈[0,∞) ve başlangıç değerleri (z_k,t_k )∈(0,∞) (k=-1,0) olmak üzere z_(n+1)=(t_n z_(n-1)+a)/(t_n+z_(n-1) ), t_(n+1)=(z_n t_(n-1)+a)/(z_n+t_(n-1) ) fark denklem sisteminin çözümlerinin global asimptotik kararlılığı ele alınmıştır. Yedinci bölümde, a∈[0,∞) ve başlangıç değerleri x_0,y_0,z_0 reel sayılar olmak üzere x_(n+1)=(x_n y_n+a)/(x_n+y_n ), y_(n+1)=(y_n z_n+a)/(y_n+z_n ), z_(n+1)=(z_n x_n+a)/(z_n+x_n ) doğrusal olmayan fark denklemleri sisteminin açık formda çözülebilir olduğu gösterilmektedir. Sekizinci bölüm sonuç kısmını içermekte olup bu alanda çalışan araştırmacılara önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis focuses on the global asymptotic stability of certain nonlinear rational difference equations and discrete dynamical systems using the semi-cycle analysis method. Nonlinear rational difference equations have significant applications in various scientific fields and are widely used in modeling dynamic systems. This thesis consists of eight chapters. The first chapter discusses the importance of difference equations and their historical development. It also includes a literature review on the solutions of difference equations whose periodic solutions and stability have been investigated using various methods. The second chapter provides general definitions and theorems regarding the difference equations used throughout the thesis. In the third chapter, the global asymptotic stability of the solutions of the difference equation x_(n+1)=(x_n x_(n-1)+a)/(x_n+x_(n-1) ), where a∈[0,∞) and x_(-1),x_0 are arbitrary pozitive real numbers, is addressed for n=0,1,2,… ABSTRACT (continued) In the fourth chapter, assuming a∈[0,∞) and the initial conditions x_(-2),x_(-1),x_0 are arbitrary positive real numbers, the solutions to the difference equations: x_(n+1)=(x_n x_(n-2)+a)/(x_n+x_(n-2) ),x_(n+1)=(x_(n-1) x_(n-2)+a)/(x_(n-1)+x_(n-2) ) are analyzed for global asymptotic stability. In the sixth chapter, assuming a∈[0,∞) and the initial values (z_k,t_k)∈(0,∞) for k=-1,0 the solutions to the difference equation system: z_(n+1)=(t_n z_(n-1)+a)/(t_n+z_(n-1) ),t_(n+1)=(z_n t_(n-1)+a)/(z_n+t_(n-1) ) are analyzed for global asymptotic stability. In the seventh chapter, assuming a∈[0,∞) and the initial values x_0,y_0,z_0 are real numbers, it is shown that the solutions to the nonlinear difference equations system: x_(n+1)=(x_n y_n+a)/(x_n+y_n ),y_(n+1)=(y_n z_n+a)/(y_n+z_n ),z_(n+1)=(z_n x_n+a)/(z_n+x_n ) can be solved in explicit form. The eighth chapter contains the conclusion section, where suggestions are made for researchers working in this field.