Denetim komitesi özellikleri ve kilit denetim konuları: BIST-100 endeksinde yer alan şirketler üzerine bir inceleme
Audit committee characteristics and key audit matters: A research on companies listed in BIST-100 index
- Tez No: 934730
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EMRE AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kurumsal yönetim ilkelerinin artan önemi, denetim faaliyetlerinin kritik rolünü bir kez daha ortaya koymaktadır. Denetim, kurumların finansal sağlamlığını ve faaliyetlerinin şeffaflığını sağlarken, hesap verebilirlik ve güven ortamını teşvik eden bir araçtır. Denetim komiteleri ise, finansal raporlamanın doğruluğunu, iç kontrol sistemlerinin etkinliğini ve risk yönetimi uygulamalarının yeterliliğini denetlemek üzere tasarlanmış, bağımsız ve nitelikli üyelerden oluşan özel alt komitelerdir. Bu bağlamda çalışmada, denetim komitesi üyelerinin özellikleri ile kilit denetim konuları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma, Borsa İstanbul BIST-100 endeksinde yer alan şirketlerin 2021, 2022 ve 2023 yıllarına ait faaliyet raporları, finansal raporları ve bağımsız denetim raporları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 31 Aralık 2023 itibarıyla endekste yer alan 83 şirketin üç yıllık verileri analiz edilmiştir. Elde edilen veri analizinde tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi ve havuzlanmış en küçük kareler yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada bağımlı değişken olarak kilit denetim konusu sayısı ele alınırken, bağımsız değişkenler arasında denetim komitesi üye sayısı, kadın üye sayısı, toplantı sıklığı ve muhasebe ve finansman uzmanı üye sayısı yer almıştır. Kontrol değişkenleri olarak yönetim kurulu bağımsız üye oranı, aktif toplamı, toplam borç/aktif oranı ve zararın varlığı dikkate alınmıştır. Bulgulara göre, denetim komitelerinin toplantı sıklığı kilit denetim konusu sayısını anlamlı ve pozitif yönde etkilemektedir. Buna karşılık, denetim komitelerinin üye sayısındaki artış kilit denetim konusu sayısını azaltıcı yönde etki göstermektedir. Kontrol değişkenlerinden aktif toplamı ve zararın varlığı pozitif yönde anlamlı etki göstermektedir. Sonuç olarak, denetim komitesi özelliklerinin bağımsız denetim raporlarındaki kilit denetim konuları üzerinde belirleyici bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Özellikle denetim komitelerindeki üye sayısı ve toplantı sıklığı denetim raporlarının kalitesine etki etmektedir. Kurumsal yönetim ilkelerinin etkin uygulanması, denetim komitelerinin ve kilit denetim konularının önemini bir kez daha vurgulamaktadır. Çalışma, denetim alanındaki literatüre katkı sağlamakta ve uygulayıcılara rehber niteliğinde önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing importance of corporate governance principles once again highlights the critical role of auditing activities. Auditing serves as a tool that ensures the financial soundness and transparency of organizations' operations while fostering an environment of accountability and trust. Audit committees, on the other hand, are specialized subcommittees composed of independent and qualified members, designed to oversee the accuracy of financial reporting, the effectiveness of internal control systems, and the adequacy of risk management practices. In this context, the research investigates the relationship between the characteristics of audit committee members and key audit matters. The research was conducted using the annual reports, financial statements, and independent audit reports of companies listed in the Borsa Istanbul BIST-100 index for the years 2021, 2022, and 2023. The data of 83 companies included in the index as of December 31, 2023, were analyzed over three years. Descriptive statistics, correlation analysis and pooled least squares method were used in the data analysis. In the research, the number of key audit matters was considered as the dependent variable, while independent variables included the number of audit committee members, the number of female members, the frequency of meetings, and the number of members with expertise in accounting and finance. Control variables included the proportion of independent board members, total assets, the total debt-to-asset ratio, and the presence of losses. The findings indicate that the frequency of audit committee meetings has a significant and positive effect on the number of key audit matters. Conversely, an increase in the number of audit committee members negatively impacts the number of key audit matters. Among the control variables, total assets and the presence of losses show a significant positive effect. In conclusion, it has been determined that the characteristics of audit committees have a decisive impact on key audit matters in independent audit reports. Specifically, the number of audit committee members and the frequency of meetings affect the quality of audit reports. The effective implementation of corporate governance principles once again underscores the importance of audit committees and key audit matters. This research contributes to the literature in the field of auditing and offers significant findings that serve as a guide for practitioners.