Bir ağ sistemi olarak parkların değerlendirilmesi: Burdur ili merkez ilçesi örneği
Evaluation of parks as a network system: the example of merkez district in Burdur province
  1. Tez No: 934744
  2. Yazar: SELİNAY BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF GÜRKAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Burdur ili Merkez ilçesinde bulunan park alanlarının sayısı, yüzölçümü, yerleşim dokusu içerisindeki dağılımı, hizmet yarıçapları ve yeşil ağ sistemine katkı potansiyeli incelenmiştir. Park alanları, mevcudiyet durumlarına göre“mevcut park alanları”ile“potansiyel park alanları”olmak üzere iki farklı grupta ve mahalle bazında değerlendirilmiştir. Mevcut park alanlarının hizmet yarıçapları analiz edilirken, 100-1000 m² büyüklüğündeki parklar için 500 m, 1000-10.000 m² büyüklüğündeki parklar için ise 1000 m hizmet yarıçapı esas alınmıştır. Bu analizler,“ArcGIS Pro 3.0.2”yazılımında“Buffer yöntemi”kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği kapsamında yapılan değerlendirme sonucunda, Burdur ili Merkez ilçesindeki 35 mahalleden yalnızca Tepe ve Mehmet Akif Ersoy mahallelerinde kişi başına düşen park alanının yeterli olduğu, geri kalan 33 mahallede ise bu alanların yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Potansiyel park alanlarının mahalle bazında incelenmesi sonucunda, Atatürk Mahallesi hariç tüm potansiyel park alanlarının mevcut parkların hizmet etki alanı içerisinde yer aldığı belirlenmiştir. Bu durum, ilgili alanların mahalle bazında bir ağ sistemini destekleyici nitelikte park alanları olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Elde edilen bulgular, merkez ilçede mevcut park alanlarının bir ağ sistemi oluşturma açısından yetersiz olduğunu ortaya koymaktadır. Park alanlarının mevcut hizmet yarıçaplarının göz önünde bulundurulmadığı ve ağ sisteminin planlanmadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, tespit edilen potansiyel park alanlarının park kimliği kazanması durumunda, mahalle bazında bir ağ sistemi olarak ilgili parkların değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the number of park areas, their surface area, their distribution within the settlement structure, their service radius and their potential to contribute to the green network system in the Central district of Burdur province were examined. Park areas were evaluated on a neighborhood basis in two different groups as“existing park areas”and“potential park areas”according to their availability. While analyzing the service radii of the existing park areas, 500 m service radius for parks of 100-1000 m² and 1000 m service radius for parks of 1000-10.000 m² were taken as basis. These analyzes were carried out using the“Buffer method”in“ArcGIS Pro 3.0.2”software. As a result of the evaluation made within the scope of the Spatial Plans Construction Regulation, it was determined that only Tepe and Mehmet Akif Ersoy neighborhoods of 35 neighborhoods in the Central district of Burdur province have sufficient park areas per capita, while these areas are insufficient in the remaining 33 neighborhoods. As a result of the examination of potential park areas on a neighborhood basis, it was determined that all potential park areas, except Atatürk Neighborhood, are located within the service impact area of existing parks. This shows that these areas can be considered as park areas that support a neighborhood-based network system. The findings reveal that the existing park areas in the central district are insufficient in terms of creating a network system. It was determined that the existing service radii of the park areas were not taken into consideration and the network system was not planned. However, it is concluded that if the identified potential park areas gain a park identity, the relevant parks can be evaluated as a network system on a neighborhood basis.