Farklı erkek pantolon kalıplarının vücuda uyumunun değerlendirilmesi ve yeni kalıp geliştirilmesi
Evaluation of body fit in different men's trouser patterns and development of a new pattern
  1. Tez No: 950464
  2. Yazar: SUNA DURDU ZOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Hazır giyim sektöründe giysinin vücuda uyum göstermesi, kalıp sistemlerinin doğruluğu ve uygulama yöntemleriyle doğrudan ilişkilidir. Giysi kalıbı yalnızca giysinin üretilebilirliğini değil, aynı zamanda fonksiyonelliğini, estetik görünümünü ve kullanıcı konforunu etkileyen belirleyici bir unsurdur. Bu bağlamda her ülkenin, firmanın ya da uygulayıcının kendine özgü kalıp çıkarma sistemleri geliştirmesi, standart bir uyum kriterinin oluşmasını zorlaştırmakta, özellikle pantolon gibi alt beden giysilerinde bireysel anatomik farklılıklar nedeniyle vücuda uyumlu kalıpların oluşturulmasını güçleştirmektedir. Bu çalışmada, pantolon kalıbı üretiminde yaygın olarak kullanılan Alman kökenli Müller Sistemi, Türk kökenli Mercan Sistemi, geleneksel Terzi Sistemi ve özel bir Firma Sistemi olmak üzere dört farklı sistem karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Araştırmada tüm sistemlerde aynı ölçü birimi olan 50 beden 6 drop ölçü seti sabit tutulmuş ve böylece farklı sistemlerin kalıp yapıları arasındaki teknik ve biçimsel farkların objektif biçimde değerlendirilmesi sağlanmıştır. Temel amaç, bu sistemlerin pantolon uyumu üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak analiz ederek, en yüksek uyum sağlayan değişkenleri kapsayan yeni bir kalıp modelinin oluşturulmasıdır. Araştırmada karma yöntem yaklaşımı benimsenmiş, hem nitel hem de nicel veri türlerinden yararlanılmıştır. Her bir sistem için aynı ölçüdeki pantolon kalıpları, aynı kumaştan ve aynı üretici tarafından dikilmiş, böylece üretimden kaynaklanabilecek dışsal değişkenler en aza indirgenmiştir. Üretilen pantolonlar, 50 beden ölçü aralığında bir erkek manken üzerinde değerlendirilmek üzere, akademisyen, terzi ve sektör temsilcilerinden oluşan üç uzmanlık grubunda toplam 15 uzmana sunulmuştur. Geliştirilen pantolon uyum ölçeği doğrultusunda uzmanlardan her bir pantolonun uyum düzeyini değerlendirmeleri istenmiştir. Uzman değerlendirmeleri sonucunda elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiş, sonuçlar doğrultusunda yeni pantolon kalıbı geliştirilmiştir. Verilerin analizinde Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Kruskal-Wallis testi, Eta Kare Etki Analizi ve Tek Örneklem t Testi yöntemleri kullanılmıştır. Geliştirilen kalıp ile üretilen pantolon için tekrar uzman değerlendirmeleri ve analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda geliştirilen kalıp ve diğer sistemlerdeki kalıpların sonuçları karşılaştırılmıştır. Kalıplar ön test ve son test olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, geliştirilen kalıp ile üretilen pantolonun uzmanlar tarafından yapılan uyum değerlendirmeleri sonucunda, bel, uyluk, paça çevresi, ön bel yeri, arka bel yeri, arka ütü hattı, cep uzunluğu, cep genişliği, arka pens boyu, arka pens yeri değişkenlerinin %100 oranında“Uygun”olarak değerlendirdiği ve tüm uzmanların görüş birliği içinde bulunduğu görülmüştür. Uzman gruplarının diz çevresi, ön ağ, ön ütü hattı ve yan dikiş değişkenlerini % 93.3, kalça ve arka ağ değişkenlerini ise %86.7 oranlarında“Uygun”olarak değerlendirdiği ve uzmanların arasında yüksek oranda görüş birliği bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Pantolon boyu değişkeni ile ilgili geliştirilen kalıpta önemli ölçüde iyileşme oranı tespit edilmiştir ve uzmanların %53'ünün“Uygun”şeklinde değerlendirme yaptığı sonucu ortaya çıkmıştır. Çıkan sonuç nedeniyle pantolon boyunda kısaltma işlemi yapılmasına rağmen, düşük düzeyde olsa da yeniden iyileştirme yapılmasının uygun olacağı düşünülmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma farklı kalıp sistemlerinin analitik karşılaştırılması yoluyla, mevcut sistemlerin sınırlılıklarını ortadan kaldıran ve vücuda uyum düzeyi yüksek bir pantolon kalıbı tasarımına ulaşılabileceğini göstermektedir. Geliştirilen bu model, hem akademik kalıp araştırmalarına hem de sektör uygulamalarına doğrudan katkı sunabilecek nitelikte bir örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the ready-to-wear clothing sector, garment fit is directly related to the accuracy of pattern-making systems and application methods. Garment patterns determine not only the producibility of clothing but also significantly influence functionality, aesthetic appearance, and user comfort. In this context, each country's, company's, or practitioner's development of their unique pattern-making systems complicates establishing standardized fitting criteria. This complexity is particularly evident in lower body garments like trousers, where individual anatomical differences make creating well-fitting patterns challenging. In this study, four different trouser pattern-making systems widely used in practice were comparatively analyzed: the German-origin Müller System, the Turkish-origin Mercan System, the traditional Tailoring System, and a specialized Company System. The research maintained a consistent measurement standard across all systems, specifically the size 50 with a 6 drop measurement set, allowing for an objective assessment of technical and structural differences among patterns. The primary aim was to comparatively analyze these systems' effects on trouser fit and develop a new pattern model that includes the variables yielding the highest fit. A mixed-method approach was adopted in the research, utilizing both qualitative and quantitative data. Trousers from each pattern system were produced with identical fabric by the same manufacturer to minimize external variables stemming from production processes. The manufactured trousers were evaluated by a total of 15 experts divided into three groups: academics, tailors, and industry representatives, on a male mannequin within the size 50 measurement range. Experts assessed the fit levels using a developed trouser fit scale. Statistical analyses, including the Wilcoxon Signed-Rank Test, Kruskal-Wallis Test, Eta Squared Effect Analysis, and One-Sample t-Test, were applied to expert evaluations. A new trouser pattern was developed based on the analysis results, and this newly developed pattern underwent further expert evaluation and analysis. Results from the developed pattern were compared with existing system patterns through pre-test and post-test evaluations. The study findings revealed that trousers produced from the developed pattern achieved a 100%“appropriate”rating by experts for waist, thigh, hem circumference, front waist position, back waist position, back crease line, pocket length, pocket width, back dart length, and back dart position variables, reflecting complete consensus among experts. Additionally, the knee circumference, front rise, front crease line, and side seam variables were rated“appropriate”at 93.3%, while hip and back rise variables received an 86.7%“appropriate”rating, indicating strong expert agreement. Significant improvements were noted for the trouser length variable, with 53% of experts assessing it as“appropriate.”Despite shortening the trouser length based on initial feedback, further refinement was suggested, albeit to a lesser extent. In conclusion, this research demonstrates that through analytical comparison of different pattern systems, it is possible to overcome existing limitations and achieve a trouser pattern design with superior body fit. The developed model serves as a practical example contributing directly to both academic research on pattern making and industry practices.