Kluyveromyces marxianus M59 suşundan izole edilen ekzopolisakkaritin in vitro insan lenfositlerinde genotoksik, antigenotoksik ve epigenetik değişiklikler üzerine etkileri
Effects of exopolysaccharide isolated from Kluyveromyces marxianus M59 strain on genotoxic, antigenotoxic and epigenetic changes in human lymphocytes in vitro
  1. Tez No: 934772
  2. Yazar: HASAN BERK DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Mikroorganizmaların çeşitli çevresel koşullarda sentezlediği biyopolimerler olan ekzopolisakkaritler (EPS'ler) birçok alanda kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamında Kluyveromyces marxianus M59 maya suşundan izole edilen EPS'nin (EPSM59) suda çözünebilmesi ve biyolojik aktivitesini daha etkili göstermesi için kimyasal modifikasyonlardan olan karboksimetilasyon işlemine tabi tutulmuştur. Ayrıca EPSM59'un moleküler ağırlığı, elementel içeriği, yüzey morfolojisi ve fonksiyonel grupları analiz edilerek karakterizasyonu yapılmıştır. Bu çalışmada genotoksik ve antigenotoksik etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla EPSM59'un 40; 80; 160; 320 ve 640 µg/mL konsantrasyonları in vitro insan lenfositlerine uygulanmıştır. Bu amaçla EPSM59 tek başına uygulanarak genotoksik potansiyeli araştırılmıştır. Antigenotoksik etkisinin belirlenmesi için ise insan lenfositlerinde mitomisin-C (MMC; 0,20 µg/mL), metil metansülfonat (MMS; 6,60 µg/mL) ve hidrojen peroksit (H2O2; 100 µM) ile eş zamanlı muamelesi yapılmıştır. Çalışmada Kromozomal anormallikleri (KA) testi, Sitokinez blok mikronükleus sitom testi (CBMN-Cyt) ve comet testi kullanılmıştır. EPSM59 uygulamasıyla KA, CBMN-Cyt ve comet testlerinde anlamlı bir genotoksik etkisi tespit edilmezken EPSM59'un sadece 48 saatlik uygulamada 80 µg/mL konsantrasyonunda mitotik indeksi (Mİ) anlamlı olarak azalttığı gözlenmiştir. Bununla birlikte EPSM59'un KA ve CBMN-Cyt testlerinde MMS ve MMC tarafından ve Comet testinde H2O2 tarafından oluşturulan hasarı azalttığı tespit edilmiştir. Epigenetik değişikler üzerine yapılan çalışmalarda ise 160 µg/mL konsantrasyonunda DNMT1 ve DNMT3A; 320 µg/mL konsantrasyonunda DNMT1 ve DNMT3B genlerinin ekspresyon seviyelerinde azalma meydana geldiği, DNMT1, DNMT3A ve DNMT3B'nin diğer tüm konsantrasyonlarında ve tüm HDAC1 gen ekspresyon seviyelerinde artış olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda EPSM59'un antimutajenik/antigenotoksik/kemopreventif etki gösterdiği ve epigenetik değişikliklere yol açabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Exopolysaccharides (EPSs), which are biopolymers synthesized by microorganisms under various environmental conditions, are used in many fields. Within the scope of this study, EPS (EPSM59) isolated from Kluyveromyces marxianus M59 yeast strain was subjected to carboxymethylation, which is one of the chemical modifications, in order to be soluble in water and to show its biological activity more effectively. In addition, EPSM59 was characterized by analyzing its molecular weight, elemental content, surface morphology and functional groups. In this study, 40, 80, 160, 320, and 640 µg/mL concentrations of EPSM59 were treated to in vitro human lymphocytes to evaluate its genotoxic and antigenotoxic effects. For this purpose, EPSM59 was applied alone and its genotoxic potential was investigated. To determine its antigenotoxic effect, simultaneous treatment with mitomycin-C (MMC; 0.20 µg/mL), methyl methanesulfonate (MMS; 6.60 µg/mL) and hydrogen peroxide (H2O2; 100 µM) in human lymphocytes was performed. Chromosomal abnormalities (CA) test, Cytokinesis block micronucleus cytome test (CBMN-Cyt) and comet test were used in the study. While no significant genotoxic effect was detected in KA, CBMN-Cyt and comet assays with EPSM59 treatment, only 48 hours of treatment significantly decreased mitotic index (MI) at a concentration of 80 µg/mL. However, EPSM59 was found to reduce the damage caused by MMS and MMC in KA and CBMN-Cyt assays and by H2O2 in comet assay. In studies on epigenetic changes, it was determined that there was a decrease in the expression levels of DNMT1 and DNMT3A at a concentration of 160 µg/mL; DNMT1 and DNMT3B genes at a concentration of 320 µg/mL, and an increase in all other concentrations of DNMT1, DNMT3A and DNMT3B and all HDAC1 gene expression levels. In this context, it has been determined that EPSM59 shows antimutagenic/antigenotoxic/chemopreventive effects and may lead to epigenetic changes.