Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesinde tarla bitkileri yetiştiriciliğinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems encountered in field crops cultivation in Bursa province Mustafakemalpaşa district and solution suggestions
  1. Tez No: 934775
  2. Yazar: SEÇİL CANDAŞ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME İKİNCİKARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma; Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesi örnek alınarak, sürdürülebilir tarımın bitkisel üretim dalında; tohum yatağı hazırlığından başlayarak, tüm yetiştirme tekniklerine yönelik uygulanmakta olan yöntemlerin, karşılaşılan sorunların anket çalışması ile ortaya konulması amacı ile 2023-2024 yetiştirme döneminde yürütülmüştür. Tarla bitkileri yetiştiriciliğinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerinin tespitine yönelik olarak yapılan bu anket çalışmasında; üreticilerin arazi varlığı ve arazi mülkiyet durumu, üreticilerin demografik, sosyal ve ekonomik yapısı, üreticinin üretim deseni belirleme yöntemleri ve kriterleri, teknik, ekonomik ve sosyal sorunları, verim ve kalitenin iyileştirilmesi yönünde uzmanlardan beklentileri, tarla bitkileri yetiştiriciliğindeki teknik uygulamaları incelenmiştir. Belirlenen sayıda üreticiler içerisinden (84 üretici) sadece yanıt vermeye gönüllü olanlara yarı yapılandırılmış anket formu uygulanarak veriler toplanmıştır. Toplanan anket verileri, frekans dağılımı ve ortalamalar arası farklılık gibi istatistiksel yöntemler ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucuna göre; Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesi'nde üreticilerin büyük bir bölümü ilkokul mezunu, yetiştiricilik konusunda eğitim almamış ve orta yaşlı insanlardan oluşmaktadır. Tarım dışı gelirleri olmayan ve alışkanlık olarak tarımsal faaliyetlerini sürdüren, ekim nbeti ve sürdürülebilir tarım ilkeleri hakkında çok az bilgi sahibi olan üreticilerdir. Anket sonuçları topluca değerlendirildiğinde:Toprak, su ve gen kaynaklarını koruyarak, bitkisel ve hayvansal üretimde devamlılığı amaçlayan sürdürülebilir tarım konusunda eğitim çalışmalarına, üreticilerin örgütlenmesine, alternatif bitkilerin ekim nöbetine kazandırılmasına ve pazarlamada yeniliklere ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır. Benzer çalışmaların farklı ekolojik koşullarda yürütülerek, Türkiye tarımına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted during the 2023-2024 season, taking Mustafakemalpaşa district of Bursa province, with the aim of identifying the methods applied in the field of sustainable agriculture for plant production from seedbed preparation to all cultivation techniques and the problems encountered through a survey study. In this survey, which aimed to determine the problems encountered in field crop cultivation and propose solutions, various aspects were examined, including growers' land assets, land ownership status, their demographic, social, economic characteristics, the methods and criteria they use to determine their; production patterns, technical, economic, social problems, expectations from experts regarding yield, quality improvement, the technical applications in field crop cultivation. The collected survey data were analyzed using statistical methods. According to the results of the study, the majority of growers in Mustafakemalpaşa district are primary school graduates, have not received any training in agriculture, and belong to the middle-aged group. These growers have no non-agricultural income and continue agricultural activities as a habitual practice, possessing very limited knowledge about crop rotation and sustainable agriculture principles. When the survey results were evaluated collectively, it was concluded that there is a need for educational programs on sustainable agriculture, which aims to ensure continuity in plant and animal production while preserving soil, water, and genetic resources. Also the findings highlight the necessity of organizing growers, incorporating alternative crops into crop rotation, and introducing innovations in marketing. It is believed that similar studies conducted under different ecological conditions would contribute to the advancement of Turkish agriculture.