العلاقات القطرية التركية قبل الحصار وبعده
Katar'a uygulanan abluka öncesi ve sonrası Katar-Türkiye ilişkileri
  1. Tez No: 934802
  2. Yazar: ALİ KAYA
  3. Danışmanlar: DR. MUHAMMED HEMCHI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Doha Lisansüstü Çalışmalar Enstitüsü
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Katar ve Türkiye bölgede iki önemli aktördür. Bu iki aktör arasındaki ilişkilerde son dönemde yaşanan gelişmeler .ok ilgi çekici bir niteliktedir. Katar-Türkiye ilişkileri, özelliikle son dönemde Katar'a uygulanan ablukanın ardından kayda değer bir büyüme kaydetmiştir. Dolayısıyla Katar-Türkiye ilişkilerinin neden bu şekilde geliştiği sorusu akıllara gelmektedir. Anılan her iki ülkenin de aynı bölgede yer alması ve benzer hedeflere ulaşmak için çaba sarfetmesi gerçeği temelinde bu soruyu cevaplamak mümkündür. Her iki ülkenin dış politikaları incelendiğinde, aralarında çok az fikir ayrılığı olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, Katar'a yönelik abluka krizinden sonra Katar-Türkiye ilişkilerinin gelişim süreci ve bağlamları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Qatar and Turkey are important players in the region. The recent developments in the relationships between these two actors are quite startling. The relations between the two countries witnessed remarkable growth, especially after the blockade on Qatar in the recent period. Hence, the question arises as to why the Qatari-Turkish relations developed in this way. And it is not difficult to answer this question. Both countries are in the same region, and both are striving to achieve similar goals. When the foreing policies of both countries are examined, it turns out that there are very few points of contention between them. This study examines the context of the development of Qatari-Turkish relations after the siege cirisis on Qatar.