العلاقات الأردنية الإسرائيلية وأثرها في حل الصراع الفلسطيني الإسرائيلي (1994-2022)
Ürdün-İsrail ilişkilerinin gelişimi ve Filistin-İsrail çatışmasının çözümüne etkisi (2022-1994)
- Tez No: 915484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kudüs ve Filistin Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Ürdün-İsrail ilişkileri, Ürdün ile İsrail arasındaki barış anlaşmasının imzalandığı 1994 yılından bu yana önemli ölçüde gelişti. Anlaşma, iki taraf arasındaki ilişkileri geliştirmeyi ve ekonomik ve güvenlik işbirliğini geliştirmeyi amaçlıyordu. Son yirmi yılda Ürdün-İsrail ilişkileri çeşitli gelişmelere tanık oldu. Bu gelişmeler arasında güvenlik işbirliği, ticaret alışverişi ve kültürel işbirliği yer almaktadır. Bu gelişmenin Filistin-İsrail çatışmasını çözme çabaları üzerindeki etkisiyle ilgili olarak, Ürdün-İsrail ilişkileri, Filistin-İsrail çatışmasını çözmeye yönelik uluslararası çabaların güçlendirilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Ürdün ve İsrail arasındaki ilişkiler, barış süreçlerinde ve müzakerelerde nitelikli işbirliğine tanık oldu ve Ürdün, Filistinliler ve İsrailliler arasındaki barış görüşmelerine katıldı. Bununla birlikte, Ürdün-İsrail ilişkileri her zaman pürüzsüz olmadı, son yıllarda, özellikle de 2021'de Kudüs ve Gazze'de yaşanan ve Filistinliler ile İsrailliler arasındaki gerginliğin artmasına neden olan son olaylardan sonra bazı kaymalara ve gerginliklere tanık oldu. Bu çalışma, Ürdün-İsrail ilişkilerini ve bunların Filistin-İsrail çatışmasının çözümüne etkilerini ve Ürdün politikasının Orta Doğu barış sürecinin ilerlemesini etkileyip etkilemediğini inceleyecektir
Özet (Çeviri)
Jordan-Israel relations have improved significantly since 1994, when the Jordanian-Israeli peace treaty was signed. The agreement aimed to improve relations between the two sides and enhance economic and security cooperation. Jordan-Israel relations have witnessed several developments over the past two decades. These developments include security cooperation, trade exchange and cultural cooperation. Regarding the impact of this development on efforts to resolve the Palestinian-Israeli conflict, Jordan-Israel relations have played an important role in reinforcing international efforts to resolve the Palestinian-Israeli conflict. Relations between Jordan and Israel have witnessed quality cooperation in peace processes and negotiations, and Jordan has participated in peace talks between Palestinians and Israelis. However, Jordanian-Israeli relations have not always been smooth, witnessing some shifts and tensions in recent years, especially after the recent events in 2021 in Jerusalem and Gaza that led to escalation of tensions between Palestinians and Israelis. This study will examine Jordan-Israel relations and their implications for resolving the Palestinian-Israeli conflict and whether Jordanian policy has affected the progress of the Middle East peace process.