أسس العلاقات الإنسانية في القرآن الكريم وأثرها في ترسيخ الأمن المجتمعي: دراسة موضوعية
Kur'an-ı Kerim'de insan ilişkilerinin temel esasları ve toplumsal güvenliğin pekiştirilmesine etkileri: Konulu tefsir çalışması
- Tez No: 904770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, Kur'ân-ı Kerim'deki insan ilişkilerini meydana getiren kuralları ve bunların toplumsal güvenliğin sağlanmasına etkisi incelenmektedir. Bu bağlamda insan kavramı üzerinde durulmakta ve Müslümanların birbirleri arasındaki ve gayrimüslimlerle olan ilişkileri, insan sorumluluğu kapsamında ele alınmaktadır. İletişim teknolojilerinin sağladığı kolaylık sayesinde dünyanın küçük bir köye dönmüş gibi bir görüntü vermesi, insan ilişkileri üzerine olumlu sayılabilecek etkileri yanında olumsuz etkileri de beraberinde getirdiği göz önüne alındığında, güven ortamının sağlanması için bütün insanların sorumluluklarını bilerek hareket etmelerinin gerekliliği daha iyi anlaşılmaktadır. Bu bağlamda Müslümanların kendi aralarındaki ilişkileri yanında, gayrimüslimlere iyilik ve merhametle yaklaşmalarının İslam ilkeleriyle çelişip çelişmediği sorusunu da akıllara getirmektedir. Bu çalışmada Kur'ân-ı Kerim'in insan ilişkilerine dair koyduğu esasların belirlenmesi ve bunların uygulanmasının insan ve toplum güvenliğini korumadaki etkisini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Konuyla ilgili başta tefsir ve fıkıh kaynakları yanında insani ve toplumsal ilişkilerle ilgili kitaplardan istifade edilmiş, ayetler ve hadisler tahlil edilerek Kur'ân'ın bu ilişkileri nasıl düzenlediği ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışma bir giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, insan ilişkilerinin kavramsal boyutu ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, insanın özel bir yaratılışla ve değerli bir şekilde yaratılmasının gereği olan iyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak düsturunun insan ilişkilerinin sağlamlaşması ve toplumda güvenin sağlanmasına etkileri vurgulanmış, gayrimüslimlerle ilişkilerin boyutları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Müslümanların kendi aralarındaki ilişkilerin temel esasları ve bu esasların uygulanması sonucunda meydana gelecek güven ortamı göz önüne serilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda Kur'ân'ın gerek Müslümanların kendi aralarında ve gerekse diğer inanç sahipleriyle ilişkilerini düzenlemek konusunda insanların ihtiyacı olan kuralları koyarak, düzenli ve aynı zamanda huzurlu bir dünya hayatı yaşanmasının mümkün kıldığı, bunu sağlamanın sorumluluğunu da başta Müslümanlar olmak üzere tek tek insanlara verdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research deals with the relationship between Muslims and their fellow Muslims, highlighting the purposes of the Holy Quran in building human relations within the Muslim community. It also explores the concept of humanity in the Quran. Given that today's world has become like a small village due to modern means of communication, and that nearly every Muslim has work, neighborly, or educational relationships with non-Muslims, this situation raises the question: Is it prohibited for Muslims to maintain relationships of kindness or mercy with non-Muslims under these circumstances? This question prompted me to refer to various sources of exegesis, jurisprudence, and books on human and social relations, both old and contemporary. In this study, I aimed to highlight the Quran's precedence in enacting legislations that underpin human relations and their prominent impact on establishing social security. My approach involved examining the verses and hadiths related to human relations and their foundations, and how the Quran organized these relationships. This study comprises an introduction, which discusses my research process, and three chapters. The first chapter addresses the conceptual dimension of human relations. The second chapter covers the Quranic foundations for human coexistence, starting with human dignity, moving through the duty of enjoining good and forbidding evil, and ending with the relationship with non-Muslims. The third chapter discusses the foundations of the relationship between Muslims and the impact of these foundations on establishing social security. The conclusion is followed by the sources and references I consulted. The research concluded that Islam is distinguished by its rules and legislations that encompass everything a person needs in their dealings, worship, and relationships with themselves and those around them, whether Muslims or non-Muslims. These legislations and rules have preserved coexistence between Muslims and others within the boundaries and foundations set by the wise Sharia.