Kuluçka boyunca Gerze tavuk yumurtalarına farklı renk ışık uygulamasının postnatal büyüme, MYF5 ve MYF6 genlerinin ekspresyon seviyeleri ile plazma kortikosteron ve seretonin hormon konsantrasyonlarına etkisi
Effect of different color light application to Gerze chicken eggs during the incubation on postnatal growth, expression levels of MYF5 and MYF6 genes, and plasma corticosterone and seretonine hormone concentrations
  1. Tez No: 934812
  2. Yazar: GODSWILL ARINZECHUKWU IWUCHUKWU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tavuk yumurtalarına ön gelişim kuluçkası boyunca uygulanan farklı renk ışık kaynağının, kuluçka özellikleri ve çıkış sonrası büyüme ve bazı fizyolojik değişikliklere neden olabileceği bildirilmiştir. Dolayısıyla, bu çalışmada, yavaş büyüyen yerli Gerze tavuk ırkına ait yumurtalara ön gelişim kuluçka sürecinde farklı renklerde soğuk LED ışık uygulamalarının kuluçka özellikleri, büyüme performansı, plazma kortikosteron ve serotonin ve kas gelişimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been reported that different color light sources applied to chicken eggs during pre-development incubation may cause changes in hatching characteristics, post-hatch growth and some physiological changes. Therefore, in this study, the effects of different colored cold LED light applications on hatching characteristics, growth performance, plasma corticosterone and serotonin hormone levels and muscle development of eggs of slow-growing native Gerze chicken breed during pre-development incubation were investigated.