Pediatrik nöroloji servisinde yatan hastalarda görülen potansiyel ilaç-ilaç etkileşimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of potential drug-drug interactions in patients hospitalized in the pediatric neurology service
- Tez No: 934822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN DEMİRPOLAT
- Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eczacılık Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Pediatrik Nöroloji Servisinde Yatan Hastalarda Görülen Potansiyel İlaç-İlaç Etkileşimlerinin Değerlendirilmesi Hastanede yatan bebekler, çocuklar ve adolesanlar yatışları esnasında çok sayıda farklı ilaca maruz kalırlar ve bu da potansiyel ilaç-ilaç etkileşimleri (pİİE) risklerini artırır. Çalışmamızda pediatrik nöroloji servisinde yatan hastaların kullandıkları ilaçlar retrospektif olarak Lexicomp®, Micromedex® ve Stockley's Interactions Checker olmak üzere 3 ayrı ilaç veri tabanından analiz edildi. Çalışmaya toplam 220 hasta (114 kız, 106 erkek) dahil edilmiş ve hastaların yaşının medyan değeri 84 ay olarak bulunmuştur. Hastaların 179'unda (%81,4) en az bir veri tabanında pİİE tespit edilerek 259 birbirinden farklı ilaç çiftine ait toplam 1161 pİİE bulunmuştur. En az bir pİİE saptanan hastalarda erkek cinsiyet daha fazla oranda bulunmuştur (p=0,046). Çoklu nörolojik tanı erkeklerde daha fazla iken (p=0,003), epilepsi bakımından cinsiyet dağılımında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Potential Drug-Drug Interactions in Patients Hospitalized in the Pediatric Neurology Service Hospitalized infants, children, and adolescents are typically exposed to numerous distinct medications during inpatient admissions, increasing their risk of potential drug−drug interactions (PDDIs). In our study, the medications used by patients hospitalized in the pediatric neurology ward were retrospectively analyzed from 3 separate drug databases: Lexicomp®, Micromedex® and Stockley's Interactions Checker. A total of 220 patients (114 girls, 106 boys) were included in the study and the median age of the patients was found to be 84 months. PDDIs was detected in at least one database in 179 (81.4%) of the patients, and a total of 1161 pIE were found belonging to 259 different drug pairs. Male gender was found to be more common in patients with at least one PDDIs (p=0,046). While multiple neurological diagnoses were more common in men (p=0,003), no significant difference was detected in the gender distribution in terms of epilepsy (p>0,05).