An Overlook to International Actors' Human Security Notions: African Union, European Union and NATO's Perspectives
Uluslararası Aktörlerin İnsani Güvenlik Kavramlarına Bir Bakış: Afrika Birliği, Avrupa Birliği ve NATO'nun Perspektifleri
  1. Tez No: 934823
  2. Yazar: İREM SOUKSU
  3. Danışmanlar: DR. CATHERINE GEGOUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Nottingham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
İnsanı merkeze alan bütüncül bir yaklaşım olarak insani güvenlik, neredeyse otuz yılı aşkın bir süre önce ortaya atılmasından bu yana bir çok tartışmayı da beraberinde getirmiştir. İnsani güvenlik yaklaşımının tanım olarak net bir yerde durmaması,herkesin belli bir çerçeve ve kriterler dahilinde kendine uygun olan kısmı uyarlamasına neden olmuştur. Bu çalışmada, bakış açıları ve tanımları yetki ve etki alanlarından etkilendiği için uluslararası aktörlere, özellikle de Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü (NATO), Afrika Birliği (AU) ve Avrupa Birliği'ne (EU) odaklanılmıştır. Burada söz konusu endişe, iklim değişikliği, salgın hastalıklar, göç krizi ve gıda krizi gibi faktörlerin bir sonucu olarak artan bireysel güvensizliğe rağmen ortak bir duruş sergilemenin mümkün olup olmadığıdır. Daha da belirginleştirmek gerekirse, sırasıyla ekonomik, gıda, sağlık, siyasi, kişisel, çevresel ve toplumsal. Sonuç olarak, her üçü de kapsam, etkiler ve politikalar da dahil olmak üzere farklı anlayışlara sahip olsa da, temel noktalarda buluşma şansı olan ana noktalar hala mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Human security, as a holistic approach to putting human beings under the spotlight, has brought many debates since its establishment almost over three decades ago. The fact that the human security approach does not stand in a clear place by definition has caused everyone to adapt the part that suits them within a certain framework and criteria. For this study, the main focus is on international actors, specifically North Atlantic Treaty Organization (NATO), African Union (AU) and European Union (EU) as their perspectives and definitions are affected by their jurisdictions and domains. The concern was whether it was possible to take a common stance despite increasing individual insecurity as a result of factors including climate change, epidemics, the migration crisis, and the food crisis. To be even more specific, economical, food, health, political, personal, environmental, and community respectively. Consequently, even though all three of them have different understandings including the scope, impacts and policies, there are still core points that have a chance to meet basic points.