Gebe kadınların algıladıkları fiziksel ve emosyonel yakınmalar
Physical and emotional complaints perceived by pregnant women
- Tez No: 934825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma gebe kadınların gebelik döneminde yaşadığı fiziksel ve emosyonel yakınmaların belirlenmesi ve bunları etkileyen etmenlerin incelenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma Muğla ilinde SSK ve Devlet hastanelerinde ve 1 No'lu sağlık Ocağında 27 Eylül 2004- 07 Mart 2005 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Muğla SSK ve Devlet hastaneleri Kadın Doğum Polikliniğine ve 1 No'lu sağlık ocağına başvuran tüm gebe kadınlar, örneklem grubunu ise araştırma sınırlılıkları dahilinde araştırmaya katılmayı kabul eden 180 gönüllü gebe oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak için literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Gebelere uygulanan anket formu, sosyodemografik ve evliliğe ilişkin özellikleri, doğurganlığa ve sağlık durumlarına ilişkin özellikleri, gebelerin gebelikleri süresince algıladıkları fiziksel ve emosyonel sorunları içermektedir. Araştırmada kullanılan“gebelikle ilgili fiziksel ve emosyonel yakınmalar”listesi için Cronchbach alfa güvenilirlik kat sayısı a=0,7190 olarak saptanmıştır. Veriler görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, Ki-kare, Varyans analizi ve iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (t testi) kullanılmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesi sonucunda; Gebelerin çoğunluğunun gebelikleri süresince düzenli gebelik takibi yaptırdığı, gebelik ve doğum ile bilgi aldıkları, bu konudaki bilgi kaynaklarının sağlık personeli olduğu belirlenmiştir. Gebelerin yarısından fazlasının algıladıkları sağlık durumları iyi olarak saptanmış, yaklaşık yarısının gebe kalmadan önceki sağlık durumu ile şimdiki sağlık durumu arasında bir farklılık görmediği tespit edilmiştir. Gebelerin fiziksel ve emosyonel yakınmalarında ilk üç sırayı sık idrara çıkma, yorgunluk ve bulantı kusma şikâyeti almıştır. Gebelerin fiziksel ve emosyonel yakınmalarını gittiği sağlık kuruluşu, gebelik sayısı, gebelik haftası, doğumu tanımlama ve gebeliği isteme durumunun etkilediği, sadece sağlık ocağına başvuran, 5 ve üzeri gebeliğe sahip olan, doğum olayını korku verici olarak tanımlayan ve gebeliği istemeyen gebelerin puan ortalamasının yüksek olduğu saptanmıştır. Gebelerin fiziksel ve emosyonel yakınmalarından, bel ağrısı, diş ya da diş ağrısı, bacaklarda kramp, sıcak basması ve uyumakta güçlük çekme ile gebelik haftaları arasındaki ilişki anlamlı bulunmuş ve bu yakınmaların en çok 3. trimesterde görüldüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was planned to determine the physical and emotional complaints experienced by pregnant women during pregnancy and to examine the factors affecting these complaints. The study was carried out between September 27, 2004, and March 07, 2005 in SSK and State hospitals and Health Center No. 1 in Muğla province. The population of the study consisted of all pregnant women who applied to the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic of Muğla SSK and State Hospitals and Health Center No. 1, and the sample group consisted of 180 volunteer pregnant women who agreed to participate in the study within the limitations of the study. A questionnaire form developed by the researcher in line with the literature was used to collect data in the study. The questionnaire form applied to pregnant women included sociodemographic and marital characteristics, characteristics related to fertility and health status, and physical and emotional problems perceived by pregnant women during pregnancy. Cronbach's alpha reliability coefficient for the list of“physical and emotional complaints related to pregnancy”used in the study was a=0.7190. Data were collected using the interview technique. Percentage, Chi-square, Variance analysis and significance test of the difference between two means (t test) were used in the evaluation of the collected data. As a result of the evaluation of the collected data; It was determined that the majority of the pregnant women had regular pregnancy follow-up during pregnancy, received information about pregnancy and childbirth, and that the sources of information on this subject were health personnel. It was determined that more than half of the pregnant women perceived their health status as good and about half did not see any difference between their health status before conception and their current health status. The top three physical and emotional complaints of pregnant women were frequent urination, fatigue and nausea and vomiting. It was found that physical and emotional complaints of pregnant women were affected by the health institution they visited, the number of pregnancies, gestational week, the definition of childbirth and the desire for pregnancy, and the mean scores of pregnant women who applied only to the health center, who had 5 or more pregnancies, who defined the birth event as frightening and who did not want pregnancy were high. Among the physical and emotional complaints of pregnant women, the relationship between low back pain, toothache, leg cramps, hot flashes, and difficulty in sleeping and gestational weeks was found to be significant, and it was found that these complaints were most common in the 3rd trimester.