Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Antenatal Kliniğinde yatan riskli gebelerde algılanan sosyal destek ile stresle başetme düzeyleri arasındaki ilişki
The relatıonshıp between perceıved socıal support and the level of copıng wıth stress of the rısky pregnant treat ın Antenatal Clınıc of Diyarbakır Obstetrıcs and Pedıatrıc Hospıtal
  1. Tez No: 298831
  2. Yazar: DERYA ORUÇLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜGEN GÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, riskli gebeliği olan kadınların algıladıkları sosyal destek ile stresle baş etme düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve bu alanda yürütülen hemşirelik hizmetlerine yönelik önerilerin geliştirilmesi amacıyla tanımlayıcı kesitsel tipte yapılmıştır. Kasım 2010- Ocak 2011 tarihleri arasında T.C Sağlık Bakanlığı Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Antenatal Kliniğinde riskli gebelik tanısı ile yatan 350 gebe örnekleme alınmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan hastayı tanıtıcı bilgilerle ilgili sosyo-demografik bilgi formunun yanı sıra Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Stresle Başaçıkma Tarzları Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present research has been done, in descriptive longitudinal type, with the aim of determining the relationship between perceived social support and the level of coping with stress of the risky pregnant and to develop suggestions for nursing services that are conducted in this field. 350 pregnant women with ?risky pregnancy? treat staying in Turkey Republic Antenatal Clinic of Diyarbakır Obstetrics and Pediatric Hospital between the dates November 2010 ? January 2011 have been taken as the sample of the present research. As the data collection instrument besides the socio- demographic information form prepared by the researcher which is about patient ? identifying information, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Ways of Coping Inventory have been used.