Commodity futures as a hedge against ınflation
Enflasyona karşı korunma yolu olarak emtia vadeli işlemleri
- Tez No: 934839
- Danışmanlar: DR. WILLIAM C. FREUND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Pace University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
Emtia fiyatları ile enflasyon arasındaki ilişkiye yönelik yapılan birçok çalışma, genel olarak emtia piyasaları yatırım programlarının ortalama getirileri ile enflasyon arasında önemli bir negatif korelasyon olduğunu göstermektedir. Buna karşın tek bir emtia vadeli işlemler portföyünün oluşturulup mevcut hisse senedi portföyüne eklenmesi durununda yatırımcıların enflasyona karşı korunabileceğini gösteren neredeyse hiçbir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, ABD üretici fiyat endeksinin (ÜFE) emtia vadeli işlemleri sözleşmeleri ile taklit edilerek yatırımcıların enflasyona karşı korunabileceği önerilmektedir. Bilhassa ham petrol, benzin, domuz eti, Dow Jones Endüstriyel Endeksi ve CRB Döviz Endeksi olmak üzere 5 emtia vadeli işlem sözleşmesi, o ÜFE'yi kopyalamak için kullanılabilir. Özellikle belirtmek gerekir ki, yukarıda adı geçen vadeli işlem sözleşmelerinin sırasıyla %21, %47, %7, %20 ve %5 oranlarında bir portföy oluşturulması ve bu portföyün mevcut portföre eklenmesi durumunda, varlık portföylerinin enflasyona karşı korunabileceği iddiası ileri sürülmektedir. Regresyon ve korelasyon analizlerine bağlı olarak yapılan sayısal çalışmalar söz konusu iddiayı doğrular niteliktedir. Buna ek olarak yukarıda tanımlanan vadeli işlem sözleşmesi portföyününde bulunan her bir vadeli işlem sözleşmesinin %40 delta değerine sahip alım opsiyonları enflasyonu öngörmeye ve enflasyonun yükselmesi halinde zarar etme riskiyle karşı karşıya olan yatırımcılara korunma desteği sağladığı da söz konusudur. Ayrıca, istatistiksel hesaplamalar, bu emtia portföyünün 9 aylık bir süre için enflasyona karşı bir koruma sağlayabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, bir hisse senedi portföyü yöneticisi yaklaşık olarak 9 aylık bir yatırım sürecinde hisse senetlerine yatırım yapmak istiyorsa ve aynı zamanda portföyü enflasyona karşı korumak istiyorsa, önerilen portföyün hem düşük maliyetli ve varyansı düşük olan bir koruma stratejisi oluşturabilir. Son olarak, önerilen emtia portföyü CRB (Commodity Research Bureau - Emtia Araştırma Bürosu) Endeksi gibi diğer emtia endeksleriyle karşılaştırıldığında, önerilen portföyün hisse senedi piyasalarıyla daha belirgin bir korelasyonu olduğu gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Several studies done on the relationship between commodity prices and inflation indicate that there is a significant negative correlation between CTA returns in general and inflation. Few studies however indicate that inflation may be hedged through the inclusion of a single commodity futures portfolio. In this study inflation hedging through replication of PPI with commodity futures contracts is introduced. It is hypothesized that 5 commodity futures contracts which are Crude Oil, Gasoline, Lean Hogs, Dow Jones Industrial Index, and CRB Currency Index can be used to replicate that PPI. In particular, if the above commodities are allocated funds by 21%, 47%, 7%, 20%, and 5% respectively then the allocated amount of money will protect another asset or a portfolio that is negatively correlated with Producer Price Index, against inflation. The selection of these commodities has been successful because the selection process was made according to regression analysis and correlation analysis presented in Appendix 1, 2, and 3. Further statistical studies showed that this portfolio of commodities should be included in the form of call options that have a delta of 40% each. This is because the proposed portfolio's (index) response to the change in PPI is 2.5 times more. Moreover, the statistical calculations showed that this portfolio of commodities might guarantee a hedge against inflation for 9 months. Therefore, if a stock portfolio manager wants to invest in stocks for an approximately 9-month period and at the same time wants to protect the portfolio against inflation, the inclusion of this proposed portfolio will achieve a hedge at low cost and less variance.