Saldırgan realizm perspektifinden 21. yüzyıl Almanya dış politikası
German foreign policy in the 21st century from the perspective of offensive realism
- Tez No: 934869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAD GÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Uluslararası ilişkilerde, devletlerin davranışlarını hangi unsurların etkilediği temel sorulardan birisi olagelmiştir. Bu soru realist ve idealist teorilerin çıkış noktasını oluşturmaktadır. Realistler, devletlerin güç elde etme arzusunda olduğu iddiasıyla kuramlarını geliştirmişlerdir. Bu noktada güç kavramının tartışılması gerekliliği doğmaktadır. Yine realistlere göre gücün temelini askeri güç oluşturmaktadır. Realist teorinin aksine, askeri kapasitesi muhtemel rakip ülkelerine göre çok düşük olan Almanya, büyük bir ekonomik güce ve bununla doğru orantılı siyasi güce sahiptir. Özellikle Avrupa Birliği (AB) nezdindeki ağırlığı Almanya'nın siyasi gücünün en büyük göstergesi olarak ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada, yetersiz askeri gücüne rağmen Almanya'yı uluslararası sistemde etkili bir devlet haline getiren unsurlar J. Mearsheimer'ın saldırgan realizm kuramı çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In international relations, the question“What factors has influence on the behavior of the states?”has always been a fundemental question. This question constitutes the starting point of realist and idealist theories. Realists have developed their theories with the claim that states desire to acquire power. At this point, it is necessary to discuss the concept of power. Again, according to realists, the basis of power is military power. Contrary to the realist theory, Germany, whose military capacity is very low compared to its potential rivals, has a great economic and political power. Especially its weight and influence in the European Union (EU) stands out as the biggest indicator of Germany's political power. In this study, the factors that make Germany an influential state in the international system despite its insufficient military power are evaluated within the framework of J. Mearsheimer's theory of offensive realism.