Oyunlaştırılmış ters-yüz öğrenme modelinin ortaokul öğrencilerinin akademik başarılarına, özerk öğrenmelerine ve fen öğrenme motivasyonlarına etkisi
The effect of gamified flipped learning model on academic achievement, autonomous learning and science learning motivation of secondary school students
- Tez No: 934870
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, 'Oyunlaştırılmış Ters-Yüz Öğrenme' modelinin, 6. Sınıf ortaokul öğrencilerinin akademik başarıları, özerk öğrenmeleri ve fen öğrenme motivasyonları değişkenlerine etkisi olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında eğitimine devam eden, Antalya'nın Kepez ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunun 6. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen toplam 61 öğrenciden oluşan çalışma gurubunun, 31 kişilik grubu deney, 30 kişilik grubu ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Verilerin toplanması için ön test- son test denkleştirilmemiş kontrol gruplu deneysel desen benimsenmiştir. Çalışmada verilerin toplanması için, '6. Sınıf Kuvvet ve Hareket Ünitesi Akademik Başarı Testi' ölçeği, 'Özerk Öğrenme Ölçeği', ' Fen Öğrenme Motivasyon Ölçeği' araçlarından yararlanılmıştır. Çalışmada kullanılan bu ölçeklerin her bir alt boyutuna ve genel puanına ilişkin ortalama, standart sapma ve çarpıklık değerleri deney ve kontrol grupları için hesaplanmış ve verilerin normal dağılıma uygun olduğu tespit edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde bağımsız gruplar arası t-testi ve bağımlı gruplar arası t-test teknikleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, Kuvvet ve Hareket Ünitesi Akademik Başarı son test ortalamaları ön test ortalamalarına göre, deney grubundaki öğrencilerin 3.36 puanlık anlamlı bir artış gösterirken, aynı ölçeğin kontrol grubu öğrencileri son test ortalamaları ön test ortalamalarına göre 1.56 puanlık bir artış göstermiş ve deney grubu lehinde daha fazla artış olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak, Kuvvet ve Hareket Ünitesi Akademik Başarı testinin son test sonuçları incelendiğinde, yapılan uygulamaların deney grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel anlamda bir fark oluşturmadığı tespit edilmiştir. Özerk Öğrenme Ölçeğinin Ders Çalışma Alışkanlıkları alt boyutu son test sonuçları incelendiğinde, deney grubunun kontrol grubuna göre pozitif yönde anlamlı bir fark gösterdiği, buna karşılık, Genel puanlarının ve Bağımsız Öğrenme alt boyutunun son test sonuçları incelendiğinde deney ve kontrol grubuna göre anlamlı fark göstermediği tespit edilmiştir. Fen Öğrenme Motivasyon Ölçeği Genel puanları ve İçsel Motivasyon, Kariyer Motivasyonu, Öz Kararlılık alt boyutları son test sonuçları incelendiğinde, deney grubunun kontrol grubuna göre pozitif yönde anlamlı bir fark gösterdiği buna karşılık, Öz Yeterlilik ve Not Motivasyonu alt boyutlarının son test sonuçları incelendiğinde deney ve kontrol grubuna göre anlamlı fark göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate whether the 'Gamified Reverse-Face Learning' model has an effect on the academic achievement, autonomous learning and science learning motivation variables of 6th grade middle school students. The sample of the study consists of 6th grade students of a state secondary school in Kepez district of Antalya, which continues its education in the 2023-2024 academic year. Of the study group consisting of a total of 61 students determined by the convenience sampling method, 31 students constitute the experimental group and 30 students constitute the control group. Pre-test - post-test unbalanced control group experimental design was adopted for data collection. Within the scope of the 'Gamified Flipped Learning' model, 'Class Dojo, EBA, WhatsApp, YouTube' digital platforms were used. In the study, '6th Grade Force and Motion Unit Academic Achievement Test' scale, 'Autonomous Learning Scale', 'Science Learning Motivation Scale' tools were used to collect data. The mean, standard deviation and skewness values for each sub-dimension and general score of these scales used in the study were calculated for the experimental and control groups and it was determined that the data were suitable for normal distribution. Independent groups t-test and dependent groups t-test techniques were used to analyse the data. As a result of the study, while the post-test averages of the students in the experimental group showed a significant increase of 3.36 points compared to the pre-test averages, the post-test averages of the control group students of the same scale showed an increase of 1.56 points compared to the pre-test averages and it was concluded that there was a greater increase in favour of the experimental group. However, when the post-test results of the Force and Motion Unit Academic Achievement test were analysed, it was determined that the applications did not create a statistical difference in the experimental group compared to the control group. When the post-test results of the Study Habits sub-dimension of the Autonomous Learning Scale were examined, it was found that the experimental group showed a significant difference in a positive direction compared to the control group, but when the post-test results of the General scores and the Independent Learning sub-dimension were examined, it was determined that there was no significant difference between the experimental and control groups. When the post-test results of Science Learning Motivation Scale General scores and Intrinsic Motivation, Career Motivation, Self Determination sub-dimensions were analysed, it was found that the experimental group showed a significant difference in a positive direction compared to the control group, whereas the post-test results of Self Efficacy and Grade Motivation sub-dimensions did not show a significant difference between the experimental and control groups.