Deprem tesirlerinin azaltılması için yapı taşıyıcı elemanlarına süneklik sağlayacak yalıtım sistemlerinin düşey deprem yalıtım modellemesi ile geliştirilmesi
Development of vertical earthquake insulation modelling providing ductility to building carrier elements for reducing earthquake effects
  1. Tez No: 934872
  2. Yazar: ERSAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
“Deprem Tesirlerinin Azaltılması İçin Yapı Taşıyıcı Elemanlarına Süneklik Sağlayacak Yalıtım Sistemlerinin Düşey Deprem Yalıtım Modellemesi ile Geliştirilmesi”başlığı ile oluşturulan bu tezde, bina dışına yerleştirilecek elastik malzemeler ve düşey taşıyıcı ilave elemanlar ile yapıların doğal titreşim periyotlarını uzatılması ve/veya enerji tüketim kapasitesinin arttırılmasını sağlayabilecek deprem yalıtım sistemlerinin tasarlanması hedeflenmiştir. Bu tezdeki yalıtım sistemi, klasik yalıtım sistemlerinden ve“Deprem Etkisi Altında Binaların Tasarımı İçin Esaslar”da (Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği) yer alan tanımlamadan farklı olarak düşey doğrultuda ve bina dışına uygulanabilecek bir yalıtım ara yüzü şekilde tasarlanmıştır. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 14.0.2. maddesinde yalıtım“Yapıya, yalıtım ara yüzünde düşey rijitlik, yatay esneklik ve enerji tüketimi sağlayan bileşenlerin tamamıdır”şeklinde tanımlanmıştır. Bu tanıma göre bir yalıtım sistemi olarak kabul edilecek ve bu teze konu olan tasarımın bina deprem dayanımına etkisi, uygulama alanları, imalat detayları ve uygulanabilirliği irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled“Development of Vertical Earthquake Insulation Modelling Providing Ductility to Building Carrier Elements for Reducing Earthquake Effects”, it is aimed to design the structures to naturally extend their circuits and/or meet energy consumption with additional elements such as cables and vertical breakers to be placed in the building. The flexibility system in this thesis, unlike the classical philosophical systems and the definitions in the“Principles for the Design of Buildings Under the Effect of Earthquakes”(Turkish Building Earthquake Regulation), is designed in a vertical direction and as a greenery interface that can be applied to building management. Türkiye Building Earthquake Regulation 14.0.2. Flexibility in its article is as follows:“Flexibility in the structure is all the parts that provide vertical rigidity, extreme flexibility and energy consumption in the intermediate body.”According to this definition, the design, which will be accepted as a freedom system and which is the subject of this thesis, is examined in terms of exposure to building earthquakes, application areas, manufacturing details and applicability.