İmalat sistemlerindeki iş kazalarının tahmini için 'ağırlıklandırılmış ortalamalardan sapma' tekniği
A model called 'deviation from weighted means for forecasting occupational accidents in production systems
  1. Tez No: 93488
  2. Yazar: HÜSEYİN CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT, YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ill İMALAT SİSTEMLERİNDEKİ İŞ KAZALARININ TAHMİNİ İÇİN“AĞIRLIKLANDIRILMIŞ ORTALAMALARDAN SAPMA”TEKNİĞİ (Doktora Tezi) Hüseyin CEYLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat, 2000 ÖZET Teknolojideki gelişmeler iş hayatındaki güvenlik yönetiminin önemini artırmıştır. Bu gelişmeler, iş sisteminde insana daha fazla değer vermeyi ve daha fazla yatırımı gerekli kılmıştır. Bu durum, insanların maruz kalabilecekleri kazaların önceden tahmin edilip, alınacak tedbirler ile bu kazaların önlenmesinin önemini artırmaktadır. Yapılan bu çalışmada, imalat sistemlerindeki işletmelerin önündeki dönemler bazında atölyelerde meydana gelebilecek olası iş kazalarının önceden tahmini için bir model geliştirildi, önerilen modelin geçerliiiği üretim endüstrisindeki bir işletmedeki uygulanarak ispatlandı. Bilim Kodu : Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Anahtar Kelimeler : Ergonomi, iş Kazası, iş Güvenliği Sayfa Adedi : 1 17 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mustafa KURT tC YÜKSEKÖĞRETİM KURULU
Özet (Çeviri)
IV A MODEL CALLED“DEVIATION FROM WEIGHTED MEANS”FOR FORECASTING OCCUPATIONAL ACCIDENTS IN PRODUCTION SYSTEMS (Ph. D. Thesis) Hüseyin CEYLAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February, 2000 ABSTRACT Developments in technology increased the importance of safety management in industry. These improvements also resulted in a requirement of more investment and assignment on human in work systems. This situation, increases the importance of forecasting the possible accidents that workers can face and preventing the accidents by taking necessary precautions. In this study; a prognostic model has been developed to forecast the occupational accidents in coming periods at the departments of the facilities in hazardous work systems. The validity of the proposed model has been proved by implementing it into practice in hazardous work systems in manufacturing industry. Science Code : Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması (5002022) Keywords : Ergonomics, Occupational Accidents, Job Safety Page Number : 117 Advisers : Assoc. Prof. Dr. Mustafa KURT