Conceal your body or not? The relation between self-objectification, self-determination, and body concealment in Turkish and Italian women
Bedeninizi gizlemek ya da gizlememek? Türk ve İtalyan kadınlarda kendini nesneleştirme, öz belirleme, ve bedenini gizleme arasındaki ilişki
- Tez No: 934885
- Danışmanlar: PROF. MARIA LAURA BETTINSOLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Università degli Studi di Padova
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Türk ve İtalyan kadınlar arasında kendini nesneleştirmesi (gözlemcinin bakış açısı ve benlik olarak değerlendirilmesi), bedenin gizlenmesi/açığa çıkarılması ve öznel iyi oluş arasındaki ilişkiyi, bu ilişkideki olası kültürel ve dini farklılıkları göz önünde bulundurarak araştırmayı amaçlıyoruz. Fredrickson ve Roberts'in (1997) kendini nesneleştirme teorisinden yola çıkarak, bedenin gizlenmesinin Türk ve İtalyan kadınlarda öznel iyi oluşu etkileyip etkilemediğini inceliyoruz. 156 Türk kadını ve 168 İtalyan kadını, toplam 9 ölçeği içeren çevrimiçi anketimize katıldı. Bulgularımız iki ana hipotezi desteklemektedir: Türk kadınları için bedenin gizlenmesinin, olası kültürel mütevazılık kalıplarına bağlılığın öznel iyi oluşu artırabileceğini öne sürerek, iyi oluş ile pozitif bir ilişkisi olduğunu bulduk. Buna karşılık, bulgularımız İtalyan kadınlar için bedenin gizlenmesinin iyi oluş ile negatif bir ilişkisi olduğunu desteklemektedir. Bu bulgulara ek olarak, bu tezde, Türk kadınlarının bedenlerini kültürel ve dini normlara uygun olarak gizlemek için kullandıkları bir araç olan başörtüsü, Türk kadınlarının beden gizlemesi ve kendini nesneleştirmesi bağlamında, literatür çerçevesinde ayrıntılı olarak tartışılmıştır; Türkiye'de başörtüsü kullanımı, başörtüsü yasakları ile öz belirlenim arasındaki ilişki ve örtünme/örtünmemenin kadınların iyi oluşu üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Bulgular ve bunların çıkarımları, araştırmanın güçlü ve zayıf yönleri ile birlikte mevcut literatür bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, our objective is to investigate the relation between self-objectification (assessed as the observer's perspective and body as self), body concealment/exposing, and subjective well-being among a sample of Turkish and Italian women, considering potential cultural and religious differences in this association. Drawing upon self-objectification theory by Fredrickson & Roberts (1997), we examine whether body concealment affects subjective well-being in Turkish and Italian women. A sample of 156 Turkish women and 168 Italian women participated in the online questionnaire, which included a total of nine scales. Our findings support two main hypotheses: we found body concealment is positively related to well-being for Turkish women, suggesting that adherence to possible cultural patterns of modesty might enhance subjective well-being. Conversely, our findings support that body concealment is negatively related to well-being for Italian women. In addition to these findings, in this dissertation, the headscarf, which is a tool for Turkish women to conceal their bodies based in accordance with cultural and religious norms, has been discussed in detail in terms of Turkish women's body concealment and self-objectification within the framework of the literature; the use of the headscarf in Turkey, the relationship between the headscarf bans and self-determination, and the effect of veiling/unveiling on women's well-being. The findings and their implications, along with the strengths and limitations of the research, are discussed within the context of existing literature.