Yaşanan bir yer olarak mahalle: mahallenin anlamı, mekansal kurgusu ve kodları
Neighborhood as a lived place: The meaning, spatial construction, and codes of the neighborhood
- Tez No: 934901
- Danışmanlar: PROF. DR. DORUK GÖRKEM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Mahalle, kültürel ve mekânsal örüntüsünden dolayı varoluşundan bugüne toplumdaki en özel birimlerden biridir. Sanayi Devrimiyle birlikte hızlı nüfus artışı kentlerin de hızla değişmesine yol açmıştır. Bu değişimden en çok etkilenen birimlerden biri de mahallelerdir. Geleneksel mahalle olarak bildiğimiz Osmanlı Dönemi mahallesindeki güçlü sosyal ilişkiler, dayanışma, hoşgörü, aidiyet gibi kavramlar zamanla anlamını yitirerek küreselleşme sonrası doğan yeni mahalle kavramını meydana getirdi. Bu çalışmada; oluşan yeni mahalledeki bazı duyguların kaybolmasına neden olan faktörler anlatılmış olup geleneksel mahalle kavramının aidiyet, yer ve topluluk duygusu arasında doğrudan bir ilişki olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The neighborhood is one of the most special units in society since its existence due to its cultural and spatial pattern. With the industrial revolution, rapid population growth has also led to rapid change in cities. One of the most affected units of this change is the neighborhoods. The strong social relations, solidarity, tolerance and belonging in the Ottoman Quarters, known as the traditional neighborhood, have lost meaning over time, creating the new concept of the neighborhood that was born after globalization. In this study, the factors that have caused the loss of some emotions in the new neighborhood have been described, and the traditional concept of the neighborhood has been shown to be a direct relationship between belonging, place and community.