Adequate pain assessment in confused or unresponsive patients and gender impacts on the pain assessment: A scoping review
Konfüze veya tepkisiz hastalarda yeterli ağrı değerlendirmesi ve cinsiyetin ağrı değerlendirmesi üzerindeki etkileri: Bir kapsam literatür incelemesi
- Tez No: 934906
- Danışmanlar: DR. TRACY LONG-SUTEHALL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Southampton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
Yeterli ağrı değerlendirmesi, sözlü ifade veremeyen hastalarda önemli bir konudur. Profesyoneller, kendi kendine rapor eksikliği nedeniyle ağrı değerlendirmesinde zorluklar yaşamaktadır. Ayrıca, kadınlar ve erkekler farklı ağrı ipuçları gösterebilir. Bu çalışmanın amacı, doğru değerlendirmeye ulaşma yolları sunmak ve cinsiyetin ağrı değerlendirmesi üzerindeki etkilerini incelemektir. 2008 ve 2018 yılları arasında mevcut ilgili tüm makaleleri bulmak için bir kapsam incelemesi yapılmıştır. Cochrane Library, MEDLINE, AMED, CINAHL, PsycINFO, PsycARTICLES, Web of Science ve Scopus'tan tarama için toplam 5024 makale bulunmuştur. 16 makale değerlendirilmiş, 11 makale sözlü iletişim kuramayan hastalarda ağrı değerlendirmesi ve 5 makale ise cinsiyet farklarının ağrı üzerindeki etkileri ile ilgilidir. Profesyonellerin, konfüze veya tepkisiz hastalarda ağrı değerlendirmesi için çok boyutlu bir yaklaşım kullanmaları gerektiği önerilmektedir. Bu model, ağrı değerlendirme araçlarını, aile üyelerinin raporlarını, ağrı ile ilgili davranışları, hayati belirtileri ve sezgi yöntemini içermektedir. Cinsiyet açısından, profesyonellerin, cinsiyet normlarına bağlı olarak kadınların ve erkeklerin özellikle davranışlarda farklı ağrı tepkileri gösterebileceklerinin farkında olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte, kanser hastalarında cinsiyet farkı olmadığı da öne sürülmektedir. Gelecekteki çalışmaların, kendi kendine rapor veremeyen hastalarda cinsiyet farklarını dikkate alan yeni çok modelli bir ağrı değerlendirme aracı geliştirmeye odaklanması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Adequate pain assessment is an important issue in patients who are unable to give verbal-report. Professionals experience difficulties in the pain assessment due to lack of self-report. Furthermore, women and men can show different pain cues. The aim of this study is to offer ways to achieve proper assessment and explore gender impacts on the pain assessment. A scoping review is conducted to find all available related papers between 2008 and 2018. A total of 5024 articles are found for screening from Cochrane Library, MEDLINE, AMED, CINAHL, PsycINFO, PsycARTICLES, Web of Science, and Scopus. 16 articles are appraised, 11 articles related to pain assessment in non-verbal patients and 5 articles concerning to gender differences in pain. It is suggested that professionals should use multi-dimensional approach to pain assessment in patients who are confused or unresponsive. This model includes pain assessment tools, family members' report, pain-related behaviours, vital signs and intuition method. In terms of gender, professionals should be aware of women and men can exhibit different pain reactions and responds especially in behaviours due to gender norms. However, it is also suggested that there is no gender differences in cancer patients. Future studies should focus on developing new multi-model pain assessment tool considering gender differences in patients who are not able to give self- report.