Almanya ve Türkiye'de gençlik edebiyatının dijitalleşme sürecinde ergenlerin sosyal sorunlarının değişimi
The transformation of adolescents' social issues in the digitalization process of youth literature in Germany and Turkey
- Tez No: 934954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN NÜZKET ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gençlik Edebiyatının kapsamı uzun yıllar boyunca edebiyat dünyasında tartışma konusu olmuş ve yetişkinler için yazılmış olsa dahi genç karakterlerin bulunduğu eserler ile gençler tarafından okunan eserler de bu çerçevede değerlendirilmiştir. Gençlik Edebiyatı tarihte pek çok kez ahlaki değerler aşılamak, ideolojik fikirler yaymak ve dini öğretiler aktarmak gibi amaçlarla araç edinilmiş ve ergenlerin sorunları görmezden gelinmiştir. 1980'lerde ergenlerin kimlik arayışı ve sorunlarına odaklanan eserlerle Gençlik Edebiyatı araç olmaktan uzaklaşmaya başlamıştır. Edebiyat sosyolojisi bağlamında, bu eserlerde yer alan ergenlik sorunları gençlerin kültürel ve dönemin şartlarıyla yaşadıkları sorunlara ışık tutmaktadır. Dijitalleşme süreci ile beraber dijital platformlarda da gençler tarafından Gençlik Edebiyatı eserleri yazılmaya başlanmış ve bu eserlerde; geleneksel eserlerde işlenen ebeveyn ayrılığı, ebeveyn eksikliği, akran zorbalığı gibi temalar yer almaktadır. Dijitalin getirdiği sorunlar olarak sosyal medyanın idealize ettiği beden algısının etkisiyle ortaya çıkan yeme bozuklukları, uzak mesafe ilişkileri ve internet bağımlılığı ön plana çıkmıştır. Bu çalışma, Almanya ve Türkiye'deki ergen sorunlarının geleneksel ve dijitaldeki eserlere izdüşümünü edebiyat sosyolojisi kuramına göre incelemeyi amaçlamaktadır. Dijitalleşme sürecinde gençlerin karşılaştığı yeni zorluklar ve bu zorlukların edebi yansımalarını analiz etmek çağın gençliğini anlamak açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The scope of youth literature has been a subject of debate in the literary world for many years. It has been evaluated not only through works featuring young characters, even when written for adults, but also through works primarily read by young people. Throughout history, youth literature has often been used as a tool to instill moral values, spread ideological ideas, and convey religious teachings, while the real-life struggles and issues faced by adolescents have frequently been overlooked. In the 1980s, Youth Literature began to transition from being a mere tool to focusing on the identity search and issues of adolescents. Within the framework of literary sociology, the adolescent issues presented in these works reflect the cultural and societal challenges faced by young people during that period. With the advent of digitalization, Youth Literature works have also emerged on digital platforms, written by young people themselves. Youth literature works have emerged, featuring themes such as parental separation, parental absence, and peer bullying, which are commonly addressed in traditional texts. With the advent of digitalization, new issues have begun to come to the forefront, including eating disorders influenced by the idealized body image promoted on social media, long-distance relationships, and internet addiction. This study aims to examine the reflection of adolescent issues in Germany and Turkey within both traditional and digital works through the lens of literary sociology. Analyzing the new challenges encountered by young people in the process of digitalization and their literary representations is essential for understanding contemporary youth.