Düşünce yasalarının kökeni ve bağlayıcılığı üzerine tarihsel bir araştırma
An historical investigation on the origin and the binding of the laws of thought
  1. Tez No: 934959
  2. Yazar: RAMAZAN ATIL KARABEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHBUBE NAZLI İNÖNÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Özdeşlik, çelişmezlik ve üçüncü hâlin imkânsızlığı günümüzde farklı adlarla anılmaktadırlar. Mantık kitaplarına bakıldığında“mantık ilkeleri”ya da“aklın ilkeleri”kullanımı karşımıza çıkmakta, felsefi tartışmalarda ise“düşünce yasaları”olarak anılmaktadırlar. Oysaki bu adlandırmaların hepsi farklı tartışma alanlarına gönderim yapmaktadır. Bu bağlamda araştırmamızın öncelikli amacı düşünce yasaları kavramının çerçevesini çizmek; özdeşlik, çelişmezlik ve üçüncü hâlin imkânsızlığının her şeyden önce birer düşünce yasası olduğunu ortaya koymaktır. Bu yaklaşım, düşünceyi yöneten, yön veren, sınayan yasalar olmaları bakımından düşünce yasalarının kökenine ve bağlayıcılığına ilişkin kimi soruları gündeme getirmektedir. Nitekim bu yasalar kökenini zihinde buluyor olabileceği gibi aslında varlığın yasası olmaları bakımından da insan zihni üzerinde bağlayıcılık taşıyor olabilirler. Diğer yandan bu yasaların tamamıyla insanın toplumsal ilişkileri ve uzlaşı süreçleri sonucunda üretilmiş olmaları da olanaklıdır. Bu nedenle düşünce tarihinin başlangıcından günümüz tartışmalarına kadar uzanan bir düzlemde düşünce yasalarının kökenine ve bağlayıcılığına ilişkin görüş ve kuramların incelenmesi gerekmektedir. İlkçağ medeniyetlerinden başlayıp günümüz tartışmalarına kadar düşünce yasalarının kökenini ve bağlayıcılığını araştırdığımız çalışmamızda geçmişten günümüze bu konuda ortaya konulmuş görüş ve düşünceler ortaya konulmaya; var olan görüş ve yaklaşımlar üzerinden bir senteze ulaşılarak düşünce yasalarının kökenine ve bağlayıcılığına ilişkin yeni bir yaklaşım ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Identity, non-contradiction and the excluded middle are known by different names today. In logic textbooks, they are referred to as 'principles of logic' or 'principles of reason', while in philosophical discussions they are referred to as 'laws of thought'. However, all these names refer to different areas of discussion. In this context, the primary aim of our research is to draw the framework of the concept of“laws of thought”and to demonstrate that identity, non-contradiction and the excluded middle are first and foremost laws of thought. This approach raises the questions regarding the origin and the binding of the laws of thought in terms of being the laws that govern, direct and test thought. As a matter of fact, these laws can find their origin in the mind, and in fact, they can be binding on the human mind in terms of being the laws of being. On the other hand, these laws may have been produced entirely as a result of human social relations and conventions. For this reason, it is necessary to examine the views and theories on the origin and the binding of the laws of thought on a plane extending from the beginning of the history of thought to today's debates. In our study, in which we investigate the origin and the binding of the laws of thought starting from the ancient civilizations to today's debates, we have tried to reveal the views and ideas put forward on this subject from the past to the present, and to suggest a new approach to the origin and the binding of the laws of thought by reaching a synthesis over the existing views and approaches.