ECOWAS ülkelerinde enerji yoksulluğunun ekonomik büyüme üzerine etkisi: Ampirik bir araştırma
The effect of energy poverty on economic growth in ECOWAS countries: An empirical investigation
  1. Tez No: 934960
  2. Yazar: ZEHRA NUR ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Enerji tüketimi ulusların ekonomik büyüme ve kalkınma süreçlerinde önemli bir faktör olduğu bilinmesine rağmen günümüzde düşük gelirli veya gelişmekte olan ülkelerin çoğunda modern enerji hizmetlerine erişimin yetersiz olduğu görülmektedir. Enerji yoksulluğu olarak adlandırılan bu durum, elektriğe erişimin sınırlı olması, yemek pişirmek için temiz yakıt ve teknolojilere ulaşamama ya da temel ihtiyaçların karşılanabilmesi için gerekli enerjiyi temin edecek yeterli gelire sahip olmama şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Enerjiye tam olarak erişemeyen ülkelerin olamasının yanında enerji altyapısı mevcut olsa bile düşük gelir grubunda yer alan bireylerin enerji kaynaklarından yeterince faydalanamadığı ya da hiç yararlanamadığı bilinmektedir. Ayrıca, kırsal bölgelerde veya nüfus yoğunluğunun düşük olduğu alanlarda yaşayan bazı topluluklar, enerjiye tam olarak erişemedikleri gibi, mevcut enerjiyi daha yüksek maliyetlerle kullanmak zorunda kalmaktadır. Özellikle düşük gelirli haneler, enerji maliyetlerini karşılamakta zorlandıkları gibi, elektrik ve diğer temel enerji kaynaklarına erişimde de çeşitli sıkıntılar yaşayabilmektedir. Bu bağlamda, gelir adaletsizliğinin artması, enerji yoksulluğunu derinleştirebileceği gibi ekonomik büyüme ve kalkınma açısından da önemli bir engel teşkil etmektedir. Bu çalışma, 2000-2020 döneminde Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) üyesi 13 ülke özelinde enerji yoksulluğu ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi ampirik olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Panel veri analizine dayanan araştırmada, tesadüfi etkiler modeli kullanılarak, elektriğe erişim ve yemek pişirmek için temiz yakıt ve teknolojilere erişim oranı enerji yoksulluğunun göstergesi olarak ele alınmış ve ekonomik büyüme üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, ECOWAS ülkelerinde elektriğe erişim ve yemek pişirmek için temiz yakıt ve teknolojilere erişim ekonomik büyümeyi pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı biçimde etkilemektedir. Buna göre, ECOWAS ülkelerinde ekonomik büyümenin sağlanması için enerji yoksulluğunu gidermeye yönelik politikalar önem arz etmektedir. Enerjiye erişimin artırılması ve geleneksel yakıtlar yerine temiz yakıt türlerinin kullanılması sürdürülebilir büyüme açısından elzemdir.
Özet (Çeviri)
Although energy consumption is recognized as a crucial factor in the economic growth and development processes of nations, access to modern energy services remains inadequate in many low-income or developing countries. This situation, referred to as energy poverty, may manifest as limited access to electricity, the inability to obtain clean fuels and technologies for cooking, or the lack of sufficient income to afford the energy required to meet basic needs. In addition to countries that lack full access to energy, it is known that even where energy infrastructure exists, individuals in low-income groups are often unable to adequately benefit from energy resources or may not benefit at all. Furthermore, some communities living in rural or sparsely populated areas not only lack full access to energy but also face higher costs for utilizing the available energy. In particular, low-income households struggle to afford energy expenses and frequently face difficulties in accessing electricity and other essential energy resources. In this context, increasing income inequality may deepen energy poverty and pose a significant barrier to economic growth and development. This study aims to empirically examine the relationship between energy poverty and economic growth for 13 member countries of the Economic Community of West African States (ECOWAS) during the period from 2000 to 2020. Based on panel data analysis, the study employs the random effects model, considering access to electricity and access to clean fuels and technologies for cooking as indicators of energy poverty, and evaluates their impact on economic growth. The findings indicate that access to electricity and clean cooking fuels and technologies positively and significantly affect economic growth in ECOWAS countries. Accordingly, policies aimed at alleviating energy poverty are of great importance for achieving economic growth in these countries. Enhancing access to energy and promoting the use of clean fuel types instead of traditional ones are essential for sustainable growth