Yabancıların siyasal katılımı bağlamında Alman siyasal sistemi ve kültürü
Political participation of foreigners: An analysis of the German political system and culture
- Tez No: 934965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AKYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 459
Özet
Yabancıların siyasal katılımı, bireysel hakların yanında, toplumsal entegrasyon ve demokratik işleyiş açısından da kritik öneme sahiptir. Bu noktada yabancıların hukuki statüsü ve etnik kökeni, siyasal katılımları üzerinde belirleyici olmaktadır. Nitekim Almanya'da da etnik Almanlar göçmen kökenli vatandaşlara göre, vatandaşlık statüsüne sahip olan yabancılar da bu statüye sahip olmayan yabancılara göre daha yüksek siyasal katılım oranları sergilemektedir. Bu çalışma Almanya'da yabancıların siyasal katılımının, bireysel tercihlerin ötesinde, hukuki statülerine (örneğin vatandaş olup olmamalarına) bağlı olarak, Alman siyasal sistem ve kültüründen nasıl etkilendiğini analiz etmektedir. Çalışmada, Almanya'daki yabancıların siyasal katılımını etkileyen siyasal kültürün tarihten bugüne değişimi ortaya konmakta, siyasal sistem ise anayasal/yasal çerçeve, partiler ve farklı siyaset düzeyleri (federal, eyalet, yerel) açısından incelenmektedir. Almanya'nın göç tarihinin yanı sıra Almanya'da yabancıların genel durumları ile siyasal katılım (oy kullanma, aday olma, dernek faaliyetleri gibi) durumlarına sayısal veriler ışığında yer verilmektedir. Alman siyasetindeki aktörlerin yabancıların siyasal katılımına yaklaşımını anlamak için gerçekleştirilen nitel saha araştırması kapsamında çeşitli partilerden 16 milletvekili ile ortalama 45 dakika süren yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış, bu görüşmeler deşifre edilip kodlanarak analize tabi tutulmuştur. Çalışma, Almanya'daki siyasal sistemin ve kültürün yabancıların katılımı üzerinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Tezin bulgularına göre, Alman vatandaşı olmayan yabancıların siyasal katılımı yasal sınırlamalarla büyük ölçüde kısıtlanırken, vatandaşlık statüsüne sahip olan yabancıların katılımı ise, yasal engeller olmamasına rağmen, siyasal kültürdeki ayrımcı tutumlar nedeniyle azalmaktadır. Siyasal kültür, özellikle etnik Almanlarla yabancı kökenliler arasındaki ilişkilerde etkili olmakta ve yabancıların siyasal süreçlere katılımını güçleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The political participation of foreigners is of critical importance not only in terms of individual rights but also for social integration and the functioning of democracy. In this context, the legal status and ethnic background of foreigners play a decisive role for their political participation. Indeed, in Germany, ethnic Germans demonstrate higher rates of political participation compared to citizens with a migrant background, while foreigners with citizenship status participate more actively than non-citizens. This study discusses how the political participation of foreigners in Germany is influenced by the German political system and culture, beyond individual preferences, and particularly depending on their legal status (e.g., whether they hold Citizenship or not). The study analyses the political culture that influences the political participation of foreigners in Germany in a historical context, as well as the political system in terms of constitutional/legal framework, parties and different levels of politics (federal, state, local). In addition to examining the history of migration in Germany, the study also provides an overview of the general conditions of foreigners in the country, with particular emphasis on their political participation—such as voting, running for office, and involvement in associations—supported by quantitative data. To understand the approach of actors in German politics towards the political participation of foreigners, a qualitative field study was conducted. In this context, semi-structured interviews were conducted with 16 MPs from various parties, each lasting approximately 45 minutes. These interviews were then transcribed, coded and analyzed. The study reveals that the political system and culture in Germany have a significant impact on the participation of foreigners. According to the findings, while the political participation of non-citizen foreigners is largely restricted by legal limitations, the participation of those with citizenship status remains low due to discriminatory attitudes embedded in the political culture, despite the absence of legal barriers. Political culture is particularly influential in the relations between ethnic Germans and foreigners and makes it difficult for foreigners to participate in political processes.