Metal iş kolunda çalışan çırakların ilk yardım bilgi düzeylerinin tespiti ve geliştirilmesi
Determine and development on the first aid knowledge level of apprentices working at the metal processing branch
  1. Tez No: 93499
  2. Yazar: ADNAN AĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
METAL İŞ KOLUNDA ÇALIŞAN ÇIRAKLARIN İLK YARDIM BİLGİ DÜZEYLERİNİN TESPİTİ VE GELİŞTİRİLMESİ (Doktora Tezi) Adnan AĞIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2000 ÖZET Bu araştırma, Ankara Ostim Çıraklık Eğitimi Merkezi'nde eğitim gören ve metal iş kolunda çalışan çırakların ilk yardım konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi, ilk yardım eğitimi ve geliştirilen eğitim kitapçığının bilgi düzeyinde yaptığı değişiklikleri ortaya çıkarmaya yönelik yapılan müdahale niteliğinde bir araştırmadır. Araştırmanın evreni, Ostim Organize Sanayi Bölgesi' nde metal iş kolunda faaliyet gösteren işletmelerde çalışan yaklaşık 2000 çırak'tır. Araştırmanın örneklemi ise, metal iş kolunda çalışıp, aynı zamanda Ostim Çıraklık Eğitimi Merkezi'nde eğitim gören 3 12 öğrencinin tümüdür. Çırakların %93,2'si daha önceden herhangi bir şekilde ilk yardım eğitimi almamıştır. Çırakların %28,2'si iş kazası geçirmiş, %21,5'i ise çevresinde geçirilen bir iş kazasına tanık olmuştur. Geçirilen iş kazasının %36,3'ü el-parmak kesişi (yaralanması) şeklindedir.Çırakların ilk yardım konusunda bilgi düzeyleri eksiktir. Müfredat programlarında bu konuda ders yoktur. Çıraklara verilen ilk yardım eğitimi sonrasında bilgi düzeylerinde toplam 6,5513 puanlık bir artış görülmüştür (P>0,05). Bilim Kodu Anahtar Kelimler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 605.01.01 İlk yardım, çırak, iş kazası 114 Doç.Dr.Mustafa KURT 1C YTÖKSEKÖĞRETIM KUlOLgj
Özet (Çeviri)
Ill DETERMINE AND DEVELOPMENT OF THE FIRST AID KNOWLEDGE LEVEL OF APPRENTICES WORKING AT THE METAL PROCESSING BRANCH (Ph.D. Thesis) Adnan A?DI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY February 2000 ABSTRACT This research is of intervention nature concerning with the determination of level of the first aid knowledge of the apprentices who are training at the Ankara, Ostim Apprenticeship Training Centre and those working at the metal processing branch, and to bringing out the changes thanks to first aid training and advances training guidebook on knowledge. This research is related with approximately 2000 apprentices working at the enterprises operating on metal work branch at the Ostim Organised Industrial Site. This research has been applied to all of 322 apprentices who are training at the Ostim Apprenticeship Training Centre and at the same time working at the metal work branch. 93,2% of apprentices have not taken any first aid training previously. 28,2% of apprentices had an occupational accident beforehand, and 21,5% of them witnessed occupational accident not personally but around their environment. 36,3% of the occupational accidents have occurred in the form of hand and fingerIV injuries. Knowledge of the apprentices on first aid is insufficient. There is no course on this subject in the detailed programme. After first aid training to the apprentices, 6,5513 point of increase was observed on the knowledge level of apprentices (p>0,05). Science code Key Words Page number Adviser 605.01.01 First Aid, apprentice, occupational accident 114 Assistant Prof. Mustafa KURT