Bazı Hofmann ve Td-tipi klatratların infrared ve raman spektroskopileri ile incelenmesi
Investigation of some Hofmann and Td-type clathrates by using infrared and raman spectroscopy
- Tez No: 93498
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KANTARCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
BAZI HOFMANN VE Td-TİPİ KLATRATLARIN INFRARED VE RAMAN SPEKTROSKOPİLERİ İLE İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Tülin ZENGİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2000 ÖZET Bu çalışmada, Td-tipi CdfNHa^CN^C^igCfc (M=Cd veya Ha.) ve Mn (NH3)2 Hg(CN)42C4Hs02 konak-konuk bileşikleri ve Hofmann tipi M(4-etilpridin )2Ni(CN)4 ( M=Mn,Fe,Co,Ni,Cu,Zn,Cd ) kompleksleri ilk kez elde edilmiştir. Elde edilen Td-tipi konak-konuk bileşiklerinin yapıları infrared ve Raman spektroskopileri tekniği ile MnfNHskHgfCNJ^dHsCfe konak-konuk bileşiği ve Hofmann tipi kompleksler infared spektroskopisi tekniği ile 4000-200 cm"1 bölgesinde incelenmiştir. İnceleme sonucunda: Td-tipi Cd(NH3)2M(CN)4 2C4H802 (M=Cd veya Hg) ve MnfNhbfeHgfCNJ^C^Oa konak-konuk bileşiklerinin diğer Hofmann-Td-tipi benzen klatratlarına benzediği görülmüştür. Elde edilen Hofmann tipi komplekslerde, örgü yapılarının diğer Hofmann tipi komplekslerde olduğu gibi [M-Ni(CN)4c tabakalardan oluştuğu sonucuna varılmıştır. 4-etilpridin molekülleri M metaline alttan ve üstten bağlanarak tabakalar arasında köprü görevi görmektedir. 4-etilpridin molekülleri biri diğerine Van der Walls kuvvetleriyle bağlanmaktadırlar. Bilim Kodu : 404.03.01 Anahtar Kelimeler : İçerikli bileşikler, Td-tipi konak-konuk bileşikleri, amonyak, 1,4 - dioksan, 4-etilpridin, Hofmann tipi kompleksler, infrared ve Raman spektrumları Sayfa Adedi : 118 Tez Yöneticisi : Prof. Dr.Ziya KANTARCI
Özet (Çeviri)
ii INVESTIGATION OF SOME HOFÜANN ÂND Td-TYPE CLATHRATES BY USING INFÂRED AND RAMAN SPECTROSCOPY (Ph.D.Thesls) TOlin ZENGİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 200® ABSTRACT !n this study, Td-Type Cd(NH3)2Iv1(CN)42C4H8Û2 (M =Cd,Hg), Mn(NHs)2 Hg(CN)42C4H802 clathrates and y(4-ethylpyridine)2Ni(CN)4 (fvfctvln.Fe.Co, Ni,Cu,Zn,Cd) complexes have been prepared for the first time. Cd(NHb)2 M(CN)42C4H802 (M=Cd,Hg) clathrates have been investigated by using Infrared and Raman spectroscopic and MnfNHs^gfCN^CjHsOz clathrate and M(4-ethylpyridine)2Ni(CN)4 (M=MnlFelCo,NilCulZn,Cd) complexes have been investigated by using Snfared Spectroscopic techniques in the range of 4000-200 cm"1. The spectral data suggest that the host frame-works of T