Çok yıllık çim (Lolium perenne L.), kamışsı yumak (Festuca arundinacea Schreb.) ve kırmızı yumak (F. rubra L.) bitkilerinde sistemik endofitik fungusların belirlenmesi ve bazı kök ve kök boğazı patojenlerine etkilerinin araştırılması
Determination of systemic endophytic fungi in perennial ryegrass (Lolium perenne L.), tall fescue (Festuca arundinacea Schreb.) and red fescue (F. rubra L.) and their effects on some root and crown rot patogens
- Tez No: 934999
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TUNALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Çok yıllık çim (Lolium perenne L.), kamışsı yumak (Festuca arundinacea Schreb.) ve kırmızı yumak (Festuca rubra L.) bitkileri toplanarak, bu bitki örneklerinden Clavicipitaceae sistemik endofitik funguslarının izole edilmesi ve tanımlamalarının yapılması, çimlerde yaygın olarak görülen ve kök ve kök boğazı hastalıklarına sebep olan etmenlerden; Fusarium culmorum, Bipolaris sorokiniana ve Rhizoctonia solani'ye karşı etkilerinin belirlenmesi, endofit içeren (E+) ve endofit içermeyen (E-) çim bitkilerinin gelişim parametreleri değerlendirilerek karşılaştırılması amacıyla yapılan çalışmada; doğal alanlarında bulunan 124 lokasyondan 92 adet L. perenne, 60 adet F. arundinacea ve yedi adet F. rubra bitki örnekleri toplanarak kayıt altına alınmıştır. Daha önce toplanan ve tanımlama çalışması yapılmış olan 15 adet kamışsı yumak genotiplerine ait bitki ve tohum örnekleri de çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmalardan, 12 adet L. perenne ve sekiz adet F. arundinacea bitkisinden Neotyphodium lolii (eşeyli d: Epichloe festucae var. lolii) ve N. coenophialum endofitleri izole edilmiştir. İzole edilen Neotyphodium izolatlarından beşi (Nc1, Nc2, Nc4, Nc6, Nl17)'içindeki Nl17 izolatı B. sorokiniana ve F. culmorum'a karşı en yüksek etkiyi göstermiştir. Ayrıca (E+) dört adet L. perenne ve dört adet F. arundinacea bitkisi seçilerek kontrollü ortamda üç patojene karşı etkisi (E-) kontrol bitkileriyle kıyaslanarak incelenmiştir. (E+) L. perenne ve F. arundinacea bitkilerinde hastalık şiddetini her üç patojen uygulanan (E-) bitkilerine kıyasla %45,9 ile %95,4 arasında değişen oranlarda azaltmıştır. Diğer taraftan, (E-) bitkilere (360 g/l Hymexazole) etkili maddeli bir fungisit uygulanmış, B. sorokiniana'nın neden olduğu hastalık şiddeti, fungisit uygulanmayan (E-) bitkilere kıyasla %81.2 ile %100, arasında değişen oranlarda azalmıştır. Yine R. solani ve F. culmorum için uygulanan (%26.7 Boscalid+%6.7 Pyraclostrobin) etkili maddeli fungisit, hastalık şiddetini fungisit uygulanmayan (E-) bitkilere oranla %40.5 ile-%95.9 arasında azaltmıştır. Bitkilerin yaprak sayısı, bitki boyu, kök uzunluğu, gövde çapı, yaprak eni, yaş ve kuru ağırlıkları gibi gelişim parametreleri de değerlendirilmiştir ve (E+) bitkilerin (E-) bitkilere oranla daha iyi gelişim gösterdiği gözlenmiştir. F. rubra bitkilerinden Neotyphodium spp. elde edilmediğinden çalışmalara dahil edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Perennial grass (Lolium perenne L.), tall fescue (Festuca arundinacea Schreb.) and red fescue (Festuca rubra L.) plants, isolation and identification of Clavicipitaceae systemic endophytic fungi from these plant samples, determination of their effects against Fusarium culmorum, Bipolaris sorokiniana and Rhizoctonia solani, which are commonly seen in grasses and cause root and crown rot diseases, and comparison of endophyte-containing (E+) and non-endophyte-containing (E-) grass plants by evaluating their development parameters. 92 L. perenne, 60 F. arundinacea and seven F. rubra plant samples were collected and recorded from 124 locations in their natural areas. Plant and seed samples of 15 tall fescue genotypes that were previously collected and identified were also included in the study. Neotyphodium lolii (sexual d: Epichloe festucae var. lolii) and N. coenophialum endophytes were isolated from 12 L. perenne and eight F. arundinacea plants. Among the five Neotyphodium isolates (Nc1, Nc2, Nc4, Nc6, Nl17), isolate Nl17 showed the highest effect against B. sorokiniana and F. culmorum. In addition, four (E+) L. perenne and four F. arundinacea plants were selected and their effects against these three pathogens in a controlled environment were examined in comparison with (E-) control plants. (E+) L. perenne and F. arundinacea plants reduced disease severity by 45.9% to 95.4% compared to (E-) plants treated with all three pathogens. On the other hand, (E-) plants were treated with a fungicide (360 g/l Hymexazole) and disease severity caused by B. sorokiniana was reduced by 81.2% to 100% compared to (E-) plants without fungicide treatment. The fungicide applied for R. solani and F. culmorum (26.7% Boscalid + 6.7% Pyraclostrobin) reduced the disease severity between 40.5% and 95.9% compared to the non-fungicide (E-) plants. The developmental parameters of the plants such as number of leaves, plant height, root length, stem diameter, leaf width, wet and dry weights were also evaluated and it was observed that (E+) plants showed better development than (E-) plants. Since Neotyphodium spp. were not obtained from F. rubra plants, they were not included in the studies.