An Analytic Hierarchy Process (AHP) approach for prioritizing industry 4.0's influence on e-commerce's smart supply chain
Endüstri 4.0'ın e-ticaret akıllı tedarik zinciri üzerindeki etkilerinin önceliklendirilmesi için Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yaklaşımı
- Tez No: 935003
- Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Endüstri 4.0, e-ticaret tedarik zincirlerini operasyonel verimliliği, şeffaflığı, güvenliği ve müşteri memnuniyetini artırarak dönüştüren Nesnelerin İnterneti (IoT), Büyük Veri ve Blockchain gibi gelişmiş teknolojileri tanıtmaktadır. Bu çalışma, bu teknolojileri uzman değerlendirmelerine dayanarak sistematik bir şekilde önceliklendirmek için Analitik Hiyerarşi Süreci'ni (AHP) uygulamaktadır. Veriler, seçilmiş bir tedarik zinciri ve Endüstri 4.0 uzman grubuna uygulanan yapılandırılmış bir anket aracılığıyla toplanmıştır (Anis ve diğerleri, 2022). Uzmanlar, her bir teknolojinin tedarik zinciri performansının önemli yönlerini iyileştirmedeki göreceli önemi hakkında görüşlerini sunmuşlardır. AHP metodolojisi, karar verme sürecini yapılandırmak, ikili karşılaştırma matrislerini oluşturmak ve teknolojileri sıralamak için sonuçları sentezlemek amacıyla kullanılmıştır (Saaty, 2008). Bulgular, IoT ve Büyük Veri'nin gerçek zamanlı veri toplama ve karar alma süreçlerini optimize etmedeki önemli rolünü vurgularken, Blockchain'in güvenlik ve izlenebilirlik sağlamada kritik olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, organizasyonlara Endüstri 4.0 teknolojilerini e-ticaret operasyonlarını geliştirmek ve dijital ekonomide rekabet edebilirliklerini sürdürmek için uygulayabilecekleri stratejik bir çerçeve sunmaktadır (Chbaik ve diğerleri, 2023; Bhadu ve diğerleri, 2023).
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 introduces advanced technologies, including the Internet of Things (IoT), Big Data, and Blockchain, that are transforming e-commerce supply chains by enhancing operational efficiency, transparency, security, and customer satisfaction. This study applies the Analytic Hierarchy Process (AHP) to systematically prioritize these technologies based on expert evaluations. Data was collected through a structured questionnaire administered to a selected group of supply chain and Industry 4.0 experts (Anis et al., 2022). The experts provided their insights on the relative importance of each technology in improving key supply chain performance aspects. The AHP methodology was used to structure the decision-making process, construct pairwise comparison matrices, and synthesize the results to rank the technologies(Saaty, 2008(Saaty, 2008). The findings highlight the significant role of IoT and Big Data in optimizing real-time data collection and decision-making, while Blockchain proves essential for ensuring security and traceability. These insights provide organizations with a strategic framework for implementing Industry 4.0 technologies to enhance their e-commerce operations and maintain competitiveness in the digital economy (Chbaik et al., 2023; Bhadu et al., 2023).