Ahmet Ümit'in hikâyelerinde polisiye unsurlar
Detective elements in Ahmet Ümit's stories
  1. Tez No: 935008
  2. Yazar: SEMA NUR ELMAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜRÜN ŞEN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Hikâye, gerçek ya da kurmaca vakaların aktarıldığı kısa nesir biçimindeki türdür. Olay örgüsü, zaman, mekân, kişiler, anlatıcı, bakış açısı hikâyenin yapı unsurlarını oluşturmaktadır. Tahkiye unsurlarıyla meydana getirilen polisiye; suç, suçlu, dedektif, muamma, gizem, merak, suç aleti, ipuçları gibi unsurlarla ön plana çıkan bir türdür. Yazarlığa 1980'lerde başlayan Ahmet Ümit, o zamanlardan bu yana eserleriyle dikkat çekmektedir ve günümüzde de çok okunan bir yazar olmaya devam etmektedir. Daha çok romanları üzerine çalışılan yazarın, romanlarına olduğu gibi hikâyelerine de dikkat edilmelidir. Ahmet Ümit'in hikâyelerinin polisiye kurgunun hususiyetleri bağlamında incelendiği bu çalışma ile hem yazarın edebi konumunun aydınlatılmasına hem de Türk edebiyatında polisiye kurguya dair literatüre katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, Ahmet Ümit'in; Agatha'nın Anahtarı, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Aşkımız Eski Bir Roman adlı kitaplarında yer alan hikâyeler, polisiye unsurlar açısından incelenmiştir. Yazarın Çıplak Ayaklıydı Gece, Bir Ses Böler Geceyi, Aşk Köpekliktir adlı diğer hikâye kitaplarının polisiye unsurlarının değerlendirilememe sebepleri çalışmanın giriş kısmında açıklanmıştır. Çalışmada öncelikle polisiye kurgu ve polisiye edebiyat ile ilgili kaynaklar değerlendirilerek polisiye kurgunun kavramsal çerçevesi belirlenmiş, Türk edebiyatında polisiye kurgunun gelişimi ve bugünü hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra Ahmet Ümit'in edebi kişiliği ve eserleri aktarılmış, yazarın hikâyeleri polisiye unsurlar açısından tasnif ve tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The story is a short prose genre in which real or fictional events are narrated. The plot, time, place, characters, narrator, and point of view constitute the structural elements of the story. The detective story, which is created with the elements of narrative, is a genre that stands out with elements such as crime, criminal, detective, enigma, mystery, curiosity, crime tool, and clues. Ahmet Ümit, who started writing in the 1980s, has attracted attention with his works since then and continues to be a widely read author today. Although the author is mostly studied on his novels, attention should be paid to his stories as well as his novels. This study, which examines Ahmet Ümit's stories in the context of the characteristics of detective fiction, aims to both shed light on the author's literary position and contribute to the literature on detective fiction in Turkish literature. In this study, the stories in Ahmet Ümit's books; Agatha'nın Anahtarı, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Aşkımız Eski Bir Roman were examined in terms of detective elements. The reasons why the detective elements of the author's other story books, Çıplak Ayaklıydı Gece, Bir Ses Böler Geceyi, Aşk Köpekliktir could not be evaluated are explained in the introduction of the study. In the study, firstly, the conceptual framework of detective fiction was determined by evaluating the sources related to detective fiction and detective literature, and information was given about the development and present of detective fiction in Turkish literature. Then, Ahmet Ümit's literary personality and works were conveyed, and the author's stories were classified and analyzed in terms of detective elements.