İlköğretim 3., 4. ve 5. sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan hikaye ve masalların eğitimsel işlevleri
The functions the stories and fairy tales have on literary effect on 3rd, 4th and 5th grade elementary schoolers
  1. Tez No: 217201
  2. Yazar: AHMET ÖZLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEYİT EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kitaplarında Yer Alan Hikaye ve Masallardan her sınıf için seçilen 15 metnin Egitimsel slevleri asagıdaki üç temel soru kapsamında incelenmeye çalısılmıstır. 1- lkögretim 3., 4. ve 5. sınıf Türkçe Ders Kitaplarında yer alan hikaye ve masalların verdigi iletiler nelerdir? 2- lkögretim 3., 4. ve 5. sınıf Türkçe Ders Kitaplarında yer alan hikaye ve masalların dilbilgisi ögretimine katkıları nelerdir? 3- lkögretim 3., 4. ve 5. sınıf Türkçe Ders Kitaplarında yer alan hikaye ve masallardan egitimsel alanda hangi yönleriyle ve nasıl faydalanabiliriz? Bu çalısma sonucunda masal ve hikâyelerin; hem milli hem de evrensel istendik davranısları kazandırmada kullanılabilecek iletileri içeriginde barındırdıgı, dilbilgisi ögretiminde çocuklara hem imla ve noktalama isaretlerinin kazandırılmasında hem de dili olusturan kelimelerin tür ve çesitlerini kazandırmada bol miktarda örnegi bünyelerinde barındırdıgı tespit edilmistir. Bundan sonra bu edebi ürünlerin Türkçe ögretiminde ve milli ve evrensel degerlerimizin çocuklarımıza kazandırılmasında hak ettigi yeri en seçkin ürünleriyle alması ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The content of this research is between the dates of 2005-2006 educational ciruculum year for the stories and fairy tales that takes up place in 3rd,4th, 5th grade Elemantary Schools and the 15 texts chosen for each class has been analized on what educational afffects it has on students within three(3) questions listed below. 1-)What are the lessons given out for the stories and fairy tales that takes up place in 3rd, 4th, 5th grade Elemantary School in Turkish Literature? 2-) What is the contributional help for the stories and fairy tales that takes up place in 3rd,4th, 5th grade have on Turkish Lessons grammar? 3-)From which ways can we benefit from the stories and fairy tales on educational fields that takes up place on 3rd,4th and 5th grade Turkish Literature thought in Elemantary schools? As a conclusion of this work stories and fairy tales contains contents of universal and national good moral behaviour on students. It also been determined to have impact on usage of good grammar, spelling and punctuation marks. From now on we hope to serve the best literary work as to national and universal morals toward our kids and to make sure Literature reaches the highest point it deserves to be.