Iraklı kadın meme karsinomu hastalarında fare meme tümörü benzeri (MMTV-benzeri) virüsün moleküler tespiti
Molecular detection of mouse mammary tumor-like virus (MMTV-like) in breast carcinoma for Iraqi female patients
- Tez No: 935013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi IRAKLI KADIN MEME KARSİNOMU HASTALARINDA FARE MEME TÜMÖRÜ BENZERİ (MMTV-BENZERİ) VİRÜSÜN MOLEKÜLER TESPİTİ Hasan Ali Mohammed AL-CHAABAWI Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Dr. Öğr. Üyesi Müge FIRAT / Türkiye Eş Danışman : Prof. Dr. Mohammed E. MANSUR / Irak Fare meme tümörü virüsünün (MMTV) 74 yıldan uzun bir süre önce anne sütü yoluyla bulaşarak, tarla ve deney farelerinin %95'inde meme tümörlerine neden olduğu keşfedilmiştir. MMTV'nin keşfinden bu yana, insanlarda da meme kanserine sebep olan benzer virüslerin nedenler bulmak için pek çok araştırma başlamıştır ve insan meme tümörü virüsü (HMTV) keşfedilmiştir. HMTV, MMTV-benzeri virüs olarak da anılmaktadır. İnsan meme kanseri çalışması için bir hayvan modeli olarak kabul edilen MMTV-benzeri virüs, anneden kızına süt emme yoluyla bulaşabilmektedir. Bu tez çalışmasında; Iraklı kadın meme kanseri hastalarından alınmış olan doku biyopsilerinde, moleküler yöntemler kullanılarak fare meme tümörü-benzeri virüsü env geni varlığı ve meme kanseri ile ilişkisi araştırılmıştır. Elde edilen pozitif sonuçlar, benzer çalışmaların yapıldığı ve raporlandığı diğer bazı ülkelerin sonuçları ile karşılaştırılmıştır. 2021, 44 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Meme kanseri, MMTV-benzeri virüs, PZR, Irak.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MOLECULAR DETECTION OF MOUSE MAMMARY TUMOR-LIKE VIRUS (MMTV-LIKE) IN BREAST CARCINOMA FOR IRAQI FEMALE PATIENTS Hasan Ali Mohammed AL-CHAABAWI Çankırı Karatekin University Institute of Science Department of Biology Supervisor : Asst. Prof. Dr. Müge FIRAT / Turkey Co-supervisor : Prof. Dr. Mohammed E. MANSUR / Iraq The mouse mammary tumor virus (MMTV) was discovered over 74 years ago to be transmitted through mothers' milk and causal for mammary tumours in 95% of field and experimental mice. Since the discovery of MMTV, many studies have been conducted to find causes of similar viruses that cause breast cancer in humans, and human breast tumor virus (HMTV) has been discovered. HMTV is also referred to as MMTV-like virus. Considered an animal model for the human breast cancer study, MMTV-like virus can be transmitted from mother to daughter by sucking milk. In this thesis; the relationship between mouse breast tumor-like virus and breast cancer was investigated using molecular methods in tissue biopsies taken from Iraqi female breast cancer patients. The positive results obtained were compared with the results of some other countries where similar studies were conducted and reported. 2021, 44 pages KEYWORDS: Breast cancer, MMTV-like virus, PCR, Iraq.