Yapay zeka teknikleri kullanarak serebral enfarktüs tespiti ve sınıflandırması
Detection and classification of cerebral infarction using artificial intelligence techniques
- Tez No: 935022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET EMİN ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İskemik inme olarak da bilinen serebral enfarktüs, beyin damarlarında meydana gelen tıkanıklık nedeniyle beyin dokusuna giden kan akışının azalması ya da tamamen kesilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kan akışının bozulması, beyin hücrelerinin oksijen ve hayati besinlerden mahrum kalmasına yol açar ve bu durum kalıcı beyin hasarına neden olabilir. Ülkemiz koşullarında, hastaların enfarktüs semptomlarını fark etmeleri, hastaneye başvurmaları, acil serviste yapılan ilk değerlendirme, enfarkttan şüphelenilmesi ve sonrasında Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) işleminin gerçekleştirilerek tanının konulması süreci çeşitli nedenlerle uzayabilmektedir. Bu durum, hızlı ve doğru tanının önem kazandığı serebral enfarktüs gibi hayati klinik tablolar için ciddi bir risk oluşturmaktadır. Bu bağlamda, bilgisayar destekli tanı sistemleri, tıbbi görüntülerin daha hızlı ve doğru yorumlanmasına katkı sağlayarak tanısal süreçlerde radyologlara yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu tez çalışmasında, serebral enfarktüsün MRI görüntüleri üzerinden otomatik tespiti yapay zeka tabanlı yöntemlerle gerçekleştirilecektir. İlk aşamada, enfarktüs bölgelerinin sınıflandırılması için Konvolüsyonel Sinir Ağları (CNN) mimarisi kullanılacaktır. Ardından, enfarkt alanlarının görüntü üzerinde hassas şekilde ayrıştırılabilmesi için U-Net temelli semantik segmentasyon işlemi uygulanacaktır. Bu yaklaşımla geliştirilecek karar destek sistemi, hem klinik süreçleri hızlandırmayı hem de tıbbi görüntüleme alanında literatüre katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Cerebral infarction, also known as ischemic stroke, occurs when blood flow to brain tissue is reduced or completely cut off due to a blockage in the brain vessels. Impaired blood flow deprives brain cells of oxygen and vital nutrients, which can lead to permanent brain damage. In our country, the process of patients recognizing the symptoms of infarction, presenting to the hospital, initial evaluation in the emergency department, suspicion of infarction and subsequent diagnosis with Magnetic Resonance Imaging (MRI) can be prolonged for various reasons. This poses a serious risk for vital clinical conditions such as cerebral infarction where rapid and accurate diagnosis is crucial. In this context, computer-aided diagnosis systems aim to assist radiologists in diagnostic processes by contributing to faster and more accurate interpretation of medical images. In this thesis, automatic detection of cerebral infarction on MRI images will be realized with artificial intelligence based methods. In the first stage, Convolutional Neural Networks (CNN) architecture will be used to classify the infarct regions. Then, U-Net based semantic segmentation will be applied to precisely segment the infarct areas on the image. The decision support system to be developed with this approach aims to both accelerate clinical processes and contribute to the literature in the field of medical imaging.