Sivas ili ekolojik koşullarında Türkiye orijinli bazı yulaf (Avena sativa L.) genotiplerinin agromorfolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of agromorphological characteristics of some oat (Avena sativa L.) genotypes originating from Turkey under Sivas ecological conditions
  1. Tez No: 935023
  2. Yazar: AYŞE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA KARAKÖY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yulaf (Avena sativa L.), Poaceae familyasına ait önemli bir tahıl türü olup besin değeri, çeşitli iklim koşullarında yetiştirilebilmesi ve marjinal topraklara yüksek uyum yeteneği ile tanınmaktadır. Bu nedenle, yeni yulaf çeşitlerinin geliştirilmesi amacıyla agro-morfolojik özelliklerin karakterize edilmesi, ıslahçılar için önemli bir hedeftir. Bu çalışmada, gelecekteki ıslah programları için üstün genotiplerin belirlenmesi amacıyla 2023 yılında Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi bünyesinde bulunan Tarımsal Ar-Ge Merkezi'nde tarla koşullarında toplam 55 yulaf genotipi çeşitli agro-morfolojik özellikler açısından değerlendirilmiştir. Deneme, augmented deneme desenine göre yürütülmüştür. Sonuçlar, salkımda tane ağırlığı hariç, diğer özellikler bakımından genotiplerin önemli etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Çalışma, genotipler arasında salkım çıkarma süresi bakımından önemli farklılıklar belirlenerek 50,63-62,49 gün arasında değişiklik göstermiştir. Olgunlaşma süresi, 81,26-93,26 gün arasında değişerek geniş bir uyum potansiyeli göstermiştir. Bitki boyu önemli ölçüde farklılık göstermiş olup, 51,73-99,03 cm arasında değerler almıştır. Salkım uzunluğu 12,13-31,64 cm arasında değişim gösterirken, salkımda tane ağırlığı 0,63-2,04 g arasında değişim göstermiştir. Tane verimi 117,89-540,92 kg/da arasında değerler alarak geniş bir varyasyon olduğu belirlenmiştir. Çalışmada material olarak kullanılan yulaf genotipleri arasında yüksek düzeyde varyasyon olduğu, tane verimi ve salkım uzunluğu gibi verime etki eden verim komponetleri bakımından eldeki materyalin ıslah programlarında degerlendirilebilecegi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Oat (Avena sativa L.) is an important cereal crop belonging to the Poaceae family and is known for its nutritional value, ability to be grown under various climatic conditions, and high adaptability to marginal soils. Therefore, characterization of physiological traits for the development of new oat varieties is an important objective for breeders. A total of 55 genotypes of oats were tested in the field at the Agricultural R&D Center of Sivas Science and Technology University in 2023 for different agro-morphological traits. The goal was to find the best genotypes for future breeding programs. The experiment was conducted according to augmented experimental design. The results revealed that the genotypes showed significant effects on the other traits except for grain weight in the panicle. The study revealed significant differences among genotypes in terms of panicle emergence time, which varied between 50,63 and 62,49 days. Ripening time showed a wide adaptation potential by varying between 81,26 and 93,26 days. There were notable differences in plant height, ranging from 51,73 to 99,03 cm. Panicle length varied between 12,13 and 31,64 cm, and panicle grain weight varied between 0,63 and 2,04 g. Grain yield varied between 117,89 and 540,92 kg/da, and it was determined that there was a wide variation. It was determined that there was a high level of variation among the oat genotypes used as material in the study, and that the available material could be evaluated in breeding programs in terms of yield components affecting yield such as grain yield and cluster length.