Türkiye'nin Hololeuce Bunge ve Acmothrix bunge (Astragalus L.) seksiyonlarının revizyonu
The revision of Holoeuce bunge and Acmothrix bunge (Astragalus L.) sections of Turkey
  1. Tez No: 93504
  2. Yazar: MURAT EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNA EKİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Ülkemizin Astragalus L. cinsine ait Hololeuce Bunge ve Synochreati DC. (= Acmothrix Bunge) seksiyonlarına ait türlerin morfolojik, palinolojik, sitolojik özellikleri ile tür tanıma anahtarı, tür tanımlan ve coğrafik yayılışları bu çalışmanın esasım teşkil etmektedir. Türkiye Florasında tür ve tür alü seviyede 20 taksonla temsil edilen Hololeuce Bunge seksiyonu üyeleri 15 takson, 7 taksonla temsil edilen Synochreati DC. seksiyonu üyeleri ise bu çalışma sonucu 4 takson altında değerlendirilmiştir. Yapılan bu çalışmada bilim dünyası için yeni bir tür {Astragalus dumanii M. Ekici & Aytaç) yayınlanmaktadır. Hololeuce Bunge seksiyonundan A. vuralii Duman & Aytaç, A. andrasovszkyi Bornm.' nin, A. cylindraceus DC, A. globosus Vahi' un, A. alindanus Boiss. A. hirsutus Vahi' un, A. paecilanthus Boiss. & Heldr. A. sibthorpianus Boiss.' un, A. squalidus Boiss. & Noe A. amoenus Fenzl1 un, Synochreati seksiyonundan A. kangalicus Kit Tan & Sorger, A. fragrans Willd.' in, A. ocakverdii Kit Tan & Sorger, A. isparticus Kit Tan & Sorger, A. seydishehiricus Kit Tan &Ocakverdi, A. acmonotrichus FenzT un sinonimleri oldukları tespit edilmiştir. Aynca Hololeuce Bunge seksiyonundan verilen A. ocakverdii türü Synochreati DC. seksiyonuna transfer edilmiştir. Ülkemiz için endemik olarak belirtilen A. bicolor Lam. türünün endemik olmadığı, Iran' da da yayılış gösterdiği saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Revizyon, Astragalus, Hololeuce, Synochreati, Acmothrix
Özet (Çeviri)
This study comprises the identification, description and geographical distribution as well as certain morphological, palynological and cytological properties of the species belonging to the Hololeuce Bunge and Syncocreati DC. (= Acmothrix Bunge) sections of Astragalus L. genus collected from Turkey. As a result of this study, in Flora of Turkey, the members of the Hololeuce Bunge section represented by 20 taxa were evaluated under 15 taxa while those of Synochreati DC. section previously represented by 7 taxa were evaluated under 4. In this work, a new species (Astragalus dumanii M. Ekici & Aytaç) will also be publish for the scientific world. Of Hololeuce Bunge section; A. vuralii Duman & Aytaç, A. cylindraceus DC, A. alindanus Boiss., A. paecilanthus Boiss. & Heldr. and A. squalidus Boiss. & Noe, were found to be synonym of A. andrasovszkyi Bornm., A. globosus Vahl, A. hirsutus Vahl, A. sibthorpianus Boiss. and A. amoenus Fenzl respectively. Besides, A.