Trafik kazalarında tehlikeli kesimlerin belirlenmesi için geliştirilen bir sistem önerisi
A System proposal on the idendification of dangerous zones for the traffic accidents
  1. Tez No: 93505
  2. Yazar: ZEHRA GAMGAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
TRAFİK KAZALARINDA TEHLİKELİ KESİMLERİN BELİRLENMESİ İÇİN GELİŞTİRİLEN BİR SİSTEM ÖNERİSİ (Doktora Tezi) Zehra GAMGAM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2000 ÖZET Bu çalışmada, trafik kazalarının yoğunlaştığı tehlikeli kesimleri belirlemek ve görsel olarak harita üzerinde göstermek amacı ile kaza haritası olarak adlandırılan bir sistem geliştirilmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünde genel anlamda trafik, trafik kazaları, ülkemiz ve diğer ülkelerin trafik kazalarının sözel ve sayısal karşılaştırılması üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, kazaya neden olan faktörler, yol güvenliğinin temininde kara nokta analizi ve güvenlik çözümlerinin geliştirilmesi ana başlıklarıyla yol güvenliği etüdü incelenmiştir. Üçüncü bölümde, geliştirilen sistem önerisi olan kaza haritası tanımlanmıştır. Araştırma bölümünde ise Ankara' da seçilen üç kavşaktaki 1997-1998 yıllarına ait kaza verileri SPSS programında değerlendirilmiştir. Veriler tablolar halinde düzenlenmiştir ve sonuçlar değerlendirilmiştir. EKLER bölümünde ise, araştırma kapsamında ele alman (Genel Kurmay, Akay ve TRT kavşakları) üç kavşaktaki kaza verileri, önerilen sistemde kaza haritaları oluşturulmuştur ve üç kavşaktaki trafik sayım değerleri verilmiştir.Son olarak, üç kavşağı içine alan bölgesel trafik düzenleme önerisi sunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 600 10 22 Kara Nokta Analizi, Kaza Haritası 107 Prof.Dr. Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
Ill A SYSTEM PROPOSAL ON THE IDENDIFICATION OF DANGEROUS ZONES FOR THE TRAFFIC ACCIDENTS (Ph.D. Thesis) Zehra GAMGAM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2000 ABSTRACT In this study, a system that is named as traffic accident map has been developed in order to identify dangerous zones visually for the accidents. In the first chapter it has been focused on traffic in general traffic accidents in Turkey and other countries with some comparisions. The causes of accidents, blackspot analysis for the road security with some developments the studies on the road security have been reviewed by the main headlines in the second chapter. The proposed system have been introduced in the third chapter. Finally, traffic accident data, that belongs to the years 1997-1998 for the three choosen traffic intensive crossroads in Ankara, has been analysed statistically. The summarized data and statistical results are given as tables. The appendix includes the proposed traffic accident map system for the junctions, Genel Kurmay, Akay and TRT, and the data in addition to new traffic regulations for the region mat covers those junctions.IV Science Code Key Words Page Number Adviser 600 10 22 Blackspot Analysis, Traffic Accident Map 107 Prof. Dr. Süleyman PAMPAL