Bir kamu hastanesinde çalışan ebe ve hemşirelerin genital hijyen davranışları ve ilişkili faktörler
Genital hygiene behaviors and related factors of midwife and nurses working in a public hospital
- Tez No: 935051
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HACER ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hemşire ve ebelerin genital hijyen davranışlarını ve bu davranışlar üzerinde etkili olan sosyo-demografik ve çalışma ortamına yönelik faktörleri saptamanın amaçlandığı bu çalışma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olup kesitsel niteliktedir. Haziran-Ağustos 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışmakta olan hemşire ve ebeler ile yapılan bu çalışmada, veriler yüz yüze olarak toplanmıştır. Çalışmanın evrenini, Ümraniye Eğitim ve Araştırma hastanesinde çalışan 797 hemşire ve ebe oluştururken, örneklemi Ümraniye Eğitim ve Araştırma hastanesinde çalışan 286 kişi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından literatür bilgileri ve klinik deneyim doğrultusunda hazırlanan Tanıtıcı Bilgi Formu ve Genital Hijyen Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin normal dağılıma uyum sağlamadığı belirlenmiş ve hipotezlerin test edilmesi için de betimsel istatistik analizleri, regresyon analizi ile non-parametrik test teknikleri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; hemşirelerin genel hijyen davranışları ortalama düzey 52,028±4,825 olarak belirlenmiştir. Menstrüel (adet) hijyeni alt boyutunda ise puanların ortalamasının ise 35,545±4,097 olduğu belirlenmiştir. Farkındalık boyutunda ortalamanın 12,496±2,241 olduğu belirlenmiştir. Genel ortalamasının 100,069±8,686 olduğu ve yeterli hijyen davranışına sahip oldukları belirlenmiştir. Ayrıca genital hijyen davranışı toplam ve alt boyutlarında meslek, eğitim, gelir, medeni hal, fazla mesai, aile tipi, kronik hastalığa sahip olma, genel sağlık durumu, işyerinde hijyen engeli olması, işyerinde görülen genital hijyen engellerinin, çalışma ortamında yeterli tuvalet olması durumunun, çalışma ortamında yeterli tuvalet molası değişkeninin, çalışma ortamında tuvaletlerde yeterli hijyen materyali olması durumunun ve çalışma yılı değişkeninin anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Vardiya şeklinin genital hijyen ve genel hijyen davranışları ile farkındalık alt boyutlarında anlamlı bir etkisi olmadığı, ancak menstrüel hijyen davranışında %4,5 etkisi bulunduğu tespit edilmiştir. Çalışma saatlerinin menstrüel hijyen üzerindeki etkisi %1,6 olarak belirlenmiştir. Vardiyada bakılan hasta sayısının farkındalık üzerinde %1,7'lik bir etkisi bulunurken, adet görme değişkeninin genel hijyen davranışına %1,8'lik bir etkisi olduğu ortaya konmuştur.Katılımcılar iş ortamında genital hijyeni sürdürmeye yönelik yetersizlikleri ifade etmeleri nedeniyle çalışma ortamının genital hijyeni sürdürmeye yönelik alt yapısı yönetim tarafından gözden geçirilerek, çalışanların istek ve taleplerini dikkate alan düzenlemeler yapılabilir. Vardiya türü ve çalışma saatlerinin menstrüel hijyen üzerinde anlamlı bir etkisinin olması nedeniyle, vardiya planlaması yeniden gözden geçirilebilir ve daha iyi hijyen yönetimini desteklemek için esnek veya uzatılmış molalar sağlanabilir. 24 saat çalışmanın sadece menstrüel hijyeni sürdürmede değil mesleki standartları sürdürmedeki olumsuz etkileri kanıtlanmış olduğundan çalışma saatlerine yönelik iyileştirmeler planlanabilir.
Özet (Çeviri)
Genital hygiene behaviors of nurses and midwives and the effects on these behaviors Identifying socio-demographic and working environment factors This study is of a descriptive and relationship-seeking type and is cross-sectional in nature. Between June and August 2024, Health Sciences University Ümraniye This study was conducted with nurses and midwives working at the Training and Research Hospital. In the study, data were collected face to face. The universe of the study is Ümraniye While there are 797 nurses and midwives working in the Training and Research Hospital, The sample consisted of 286 people working at Ümraniye Training and Research Hospital. has created. As a data collection tool, literature information and data were used by the researcher. Introductory Information Form and Genital Hygiene prepared in line with clinical experience Behavior Scale was used. Adaptation of research data to normal distribution and descriptive statistics were used to test the hypotheses. analysis, regression analysis and non-parametric testing techniques were used. Analysis According to the results; Nurses' general hygiene behaviors are at average level It was determined as 52,028±4,825. If it is in the sub-dimension of menstrual hygiene The average of the scores was determined to be 35.545±4.097. Awareness It was determined that the average size was 12.496±2.241.overall average It was determined that the number of participants was 100,069±8,686 and they had adequate hygiene behavior. In addition, genital hygiene behavior is affected by occupation, education, income, total and sub-dimensions. marital status, overtime, family type, having a chronic disease, general health status, having a hygiene obstacle in the workplace, genital hygiene obstacles in the workplace, working availability of adequate toilets in the work environment, adequate toilet breaks in the work environment The variable is that there are sufficient hygiene materials in the toilets in the working environment. It was determined that the status and working year variable did not have a significant effect. The shift pattern is related to genital hygiene and general hygiene behaviors and awareness. It has no significant effect on menstrual hygiene behavior, but it has a 4.5% effect on menstrual hygiene behavior.has been found to have an effect. Effect of working hours on menstrual hygiene The effect was determined as 1.6%. Awareness of the number of patients cared for in a shift While it had a 1.7% effect on general hygiene, menstruation variable It has been revealed that it has a 1.8% impact on behavior. Participants study because they expressed their inadequacy in maintaining genital hygiene. The infrastructure of the environment to maintain genital hygiene is reviewed by the management. Regulations can be made that take into account the wishes and demands of employees. There was no significant effect of shift type and working hours on menstrual hygiene. Due to this, shift planning can be reconsidered and better hygiene Flexible or extended breaks may be provided to support management. 24 hours work not only in maintaining menstrual hygiene but also in maintaining professional standards. regarding working hours, as their negative effects on maintaining improvements can be planned.