Yapay zeka destekli yazılımların görüntü oluşturma ve kıyafet tasarımındaki rolü
The role of artificial intelligence supported software in image creation and clothing design
  1. Tez No: 935074
  2. Yazar: ÖMER YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ÇAĞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Teknolojik gelişmeler adeta yetişilemez bir hızla devam etmekte olup bu gelişmeler hayatın her alanına etkiler doğurmaktadır. Yaşanan bu gelişmelere uyum sağlamak ve gelişmeleri takip etmek günümüz koşullarında bir kaçınılmaza dönüşmüş olup her sektör farklı ölçeklerde bu gelişmeleri bünyelerine entegre etmektedir. Moda ve kıyafet tasarım alanında da asırların süre gelen teknolojik gelişmeler günümüzde yapay zeka destekleri tasarım ve üretim aşamasına gelinmesini sağlamıştır. Bu durum yeni sayılabilecek bir aşama olmakla birlikte geleceğin de bir parçası olarak hayatımıza girmiş durumdadır. Buna bağlı olarak çalışma kapsamında da yapay zeka desteği ile oluşturulan görüntülerin kıyafet tasarımındaki rolüne ilişkin incelemelerde bulunulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda öncelikli olarak endüstri gelişimine değinilmiş, sonrasında yapay zeka ele alınmış; yapay zekanın temel kavramlarına ve toplumsal etkilerine yer verişmiştir. Çalışmanın bir sonraki bölümünde moda endüstrisi ele alınırken moda hakkında genel bilgilere yer verilmiş, moda kuramlarından, modayı etkileyen faktörlerden, moda dönemlerinden, moda tasarımındaki dijital dönüşümden, moda akımlarından ve moda bileşenlerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise moda ve yapa zeka ilişkisine değinilmiş, çalışmanın temel amacı doğrultusunda yapay zeka yardımı ile koleksiyon konsept önerisi geliştirilmiş ve bu öneriye dair bulgulara yer verilmiştir. Son olarak çalışmanın sonuçlarına ilişkin genel bir değerlendirme ile gelecek çalışmalara ilişkin önerilerde bulunularak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments continue at an almost unmatchable pace, and these developments affect every aspect of life. Adapting to these developments and following them has become an inevitability in today's conditions, and each sector integrates these developments to different extents. In the field of fashion and clothing design, technological developments that have been going on for centuries have enabled us to reach the design and production stage with artificial intelligence support. Although this situation is a relatively new stage, it has also entered our lives as a part of the future. Accordingly, within the scope of the study, it is aimed to examine the role of images created with artificial intelligence support in clothing design. In this direction, first of all, industry development is mentioned, then artificial intelligence is discussed; the basic concepts and social effects of artificial intelligence are included. In the next section of the study, general information about fashion is given while addressing the fashion industry, fashion theories, factors affecting fashion, fashion periods, digital transformation in fashion design, fashion trends and fashion components are mentioned. In the last part of the study, the relationship between fashion and artificial intelligence was discussed, a collection concept proposal was developed with the help of artificial intelligence in line with the main purpose of the study and the findings regarding this proposal were included. Finally, the study was completed by making a general evaluation of the results of the study and making suggestions for future studies.