حاشية على الهداية للخبازي من باب إقرار المريض إلى نهاية كتاب العارية دراسةً وتحقيقاً
Habbâzi'nin Ḥâşiye ʿale'l-Hidâye adlı eserinin ikrârü'l-merid babından âriyet babının sonuna kadar olan bölümün tahlil ve tahkiki
  1. Tez No: 935073
  2. Yazar: KHALİD MAYOOF ALİ AL-BAYATI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DERSHWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu araştırmada“Ḥâşiyetü'l Ḫabbâzî ʿale'l-Hidâye Şerḥu Bidâyeti'l-Mübtedî/Birinci Bölüm, Hastanın İkrarından El-Âriyet Kitabının Sonuna Kadar Olan Kısmı”bir çalışma ve inceleme olarak ele alınmıştır. Burhânüddîn el-Mergīnânî'nin el-Hidâye adlı eseri, sahibinin içerisinde rivâyet ve dirâyet metodunu birleştirdiği Hanefî fıkhının en önemli metinlerinden biri olarak kabul edilir. Bu yüzden ulemâlar bu eserle ilgilenmişler ve onu kabul etmişlerdir. Böylece bu eser üzerine çokça şerhler ve yorumlar yazılmış ve altmışa yakın kitaba ulaşmıştır. Ḥâşiyetü'l Ḫabbâzî, yazarı Celâleddîn Ömer b. Muhammed el-Hucendî el-Habbâzî'nin statüsü nedeniyle en önemli haşiyelerden biri olarak kabul edilir. Çünkü kendisinden önceki Hanefî fukahâların çabalarını birleştirmiş, pek çok alıntı, çıkarım ve açıklama eklemiştir. Bu çalışmanın amacı, İslam mirasına, onun değerli eserlerinden biri olan bu hâşiyeyi ortaya çıkararak hizmet etmek, ayrıca el-Mergīnânî'nin işaretlerini ve kaynaklarını açıklığa kavuşturmak, mahtûtun isminin doğruluğunu ve eserin el-Habbâzî'ye nisbetini tahakkuk etmek ve müfessirlerin, dilbilimcilerin, gramercilerin, usûlcülerin ve fukahâların aktardığı ayetleri, hadisleri ve sözleri belgelemektir. Bu amaçla araştırmacı, akademik bölümdeki betimleyici ve analitik yöntem ile nüshaların toplanıp anlatıldığı hususlara göre düzenlenmesine dayalı (İSAM) yöntemini yani metin inceleme yöntemini birleştirmiş ve orijinal versiyonu kopyalamış, karşılaştırmış, görüşleri çıkarmış, alimleri, terimleri ve kitapları tanıtmıştır. Araştırmacının ulaştığı en önemli sonuçlar şunlardır, Fihristler, tabakat eserler ve tercüme kitaplarında yer alan görüş ve rivayetleri karşılaştırarak nüshanın yazarı Celâleddîn Ömer b. Muhammed el-Hucendî el-Habbâzî'ye atfedilmesinin doğruluğu tasdiklenmiştir, Müellif, fukahâların çeşitli konu ve hükümlere ilişkin görüşlerini aktarmakla yetinmemiş, ihtilafın konusunu açıklığa kavuşturmuş, naklî ve aklî deliller getirmiş ve bunları çıkardıktan sonra aralarında tercih yapmıştır, Müellif, Kitâbü'l-Ḫaṣâil gibi bugün neredeyse kaybolmaya yüz tutmuş kaynaklardan veya en-Nîsâbûrî'nin el-Evḍaḥ'ı gibi bazıları hâlâ el yazması halinde olan kaynaklardan alıntı yaparak ilmî materyalin değerini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This is a Tahkik study for“Al-Khabazi's manuscript's El-Hashiya Ala El-Hidaya”from the patient's ‎attestation chapter to the El-Aria chapter. This Hashiya is significant as it is based on Burhan al-‎Din al-Marghinani's book Al-Hidaya, considered one of the most important works of Hanafi ‎jurisprudence. it contain a lot of Explanations and comments on it abounded, totaling over sixty Books, among ‎which are Al-Khabazi clarified the explanations because of the author's eminence Jalal al-Din ‎Omar bin Muhammad, and because it incorporated the efforts of previous Hanafi jurists, with the ‎inclusion of many quotes, conclusions, and clarifications.‎‏ ‏The aim of this study is to contribute to ‎the Islamic heritage by extracting one of its valuable works, making it readily accessible to ‎students, verifying the authenticity of the manuscript's name and attribution to Al-Khabbazi, and ‎documenting the verses, hadiths, and statements contained in the Hashiya from the commentators. ‎Linguists, grammarians, fundamentalists, and jurists. In order to achieve this, the researcher ‎combined the descriptive and analytical approaches in the first part of this study with the (ISAM) ‎approach, which is a method of verifying Old hand writings based on collecting copies and ‎organizing them for consideration of their descriptions, imitating the original copy and comparing ‎it, extracting sayings, and introducing figures, terminology, and books. The researcher reached ‎findings, the most crucial of which was proving the accuracy of the manuscript's attribution to its ‎author, Jalal al-Din al-Khabazi, by comparing viewpoints found in books and biographies. It was ‎also evident to us that he did not simply quote the jurists' statements on various problems and ‎verdicts, but rather mentioned the reasons of dispute. He presented textual and rational evidence ‎and weighed them after inferring them. He also mentioned sources that are practically gone now, ‎such as the Book of Characteristics, or are still in manuscript, such as Al-Awdha by Al-Naysaburi, ‎which adds to the scholarly worth of this book.‎