الصلاة والزكاة في سورة البقرة وأثرهما التربوي في ضوء نظريةالسياق دراسة تحليلية
Siyak teorisi üzerinden Bakara Suresi öğrneğinde namaz ve zekatın eğitici etkisinin analizi
- Tez No: 935075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, Bakara Suresi'ndeki namaz ve zekât ayetlerini eğitimsel bir perspektiften incelemeyi ve bu ayetlerin birey ve toplum üzerindeki etkilerini, bağlam teorisine göre analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın önemi, daha önce bu konuyu kapsamlı bir şekilde ele alan az sayıda çalışma olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum, Kur'an ayetlerinin tam anlamıyla anlaşılmasını ve bunların dini davranışlar üzerindeki etkilerini kavramayı zorlaştırmaktadır. Araştırmanın üç ana amacı vardır: Birincisi; Bakara Suresi'nin amaçlarını ve konularını inceleyerek bu surenin ruhsal ve toplumsal boyutlarını anlamaktır. İkincisi; ayetlerde yer alan namazın eğitimsel etkilerini analiz ederek, bireyin ve toplumun davranışlarını nasıl iyileştirdiğini değerlendirmektir. Üçüncüsü ise zekâtın eğitimsel etkilerini inceleyerek, cömertlik ve toplumsal dayanışma değerlerini nasıl pekiştirdiğini ortaya koymaktır. Bu araştırma, bağlamsal olarak derinlemesine bir anlama ulaşmak için Kur'an ayetlerini toplayarak ve bu ayetleri kendi bağlamları içinde yorumlayarak betimleyici ve analitik yöntemleri kullanmıştır . Araştırma, bağlamında incelenen ibadetlerin, İslam hukuku hükümlerinin amaçlarını daha iyi anlamaya katkı sağladığını ortaya koymuştur. Bu da Müslümanların günlük hayatlarında bu hükümleri uygulamalarını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca, zekâtın nefsi arındırdığı ve cömertliği teşvik ettiği, namazın ise bireyin psikolojik ve zihinsel dengesini korumada etkili bir araç olduğu sonucuna varılmıştır. Bu durum, bireylerin ve toplumların yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the verses related to prayer and zakat in Surat Al-Baqarah from an educational perspective, focusing on their impact on the individual and society according to the context theory. The importance of this study is evident in the scarcity of previous studies that have comprehensively addressed this topic, which hinders achieving a full understanding of the Quranic verses and their impact on religious behavior. The study aims to achieve three main objectives: First, to review the objectives and themes of Surat Al-Baqarah to understand the spiritual and social dimensions of this surah. Second, to analyze the educational effects of performing prayer as stated in the verses, and its impact on improving the behavior of the individual and society. Third, to study the educational effects of zakat and its impact on promoting the values of giving and social solidarity. The research relies on the inductive and analytical approaches, as the Quranic texts are collected and interpreted within their Quranic context, which helps in achieving a deeper understanding of the verses and their practical applications. The research concluded with several important findings, including that studying acts of worship within their Quranic context contributes to a clear understanding of the objectives of Islamic rulings, making it easier for Muslims to apply them in their daily lives. Additionally, zakat contributes to purifying the soul and enhancing the spirit of generosity, while prayer is an effective means of maintaining psychological and mental balance, which in turn contributes to improving the quality of life for individuals and societies.